Jak oduczyć kota gryzienia pana?

0
2919

Większość kotów socjalizuje się dość łatwo i szybko uczy się zasad współżycia z ludźmi. Sporadycznie zdarza się jednak, że złe z naszego punktu widzenia nawyki, są w przypadku czworonoga trudne do wyplenienia. Dowiedz się, w jaki sposób oduczyć kota gryzienia. Gotowe rozwiązania tego problemu i cenne porady znajdziesz również na Maxandmrau.pl – portalu dedykowanym czworonogom.

Dlaczego koty gryzą?

Mały kociak potrzebuje wzorca, który zwykle stanowi matka. Gryzienie właściciela, które kot traktuje jako zabawę bywa spowodowane zbyt wczesnym odebraniem kociaka matce, a co za tym idzie niewłaściwą socjalizacją. Traktowanie pana zębami bywa również efektem strachu. Oznacza to wówczas, że kot nie ufa w pełni swojemu właścicielowi i po prostu się boi. Zaufanie powinno przyjść z czasem. Warto również pamiętać, że koty w odróżnieniu od psów to zwierzęta udomowione tylko częściowo i zachowujące niezależność. Gryzienie nierzadko oznacza więc, że kot ma już dość natarczywego towarzysza, co trzeba zaakceptować. Zachowanie kota zmienia się ponadto pod wpływem bólu. Ugryzienie stanowi wówczas instynktowną reakcję, na przykład gdy niechcący nadepniemy ogon pupila. Agresja wobec właściciela bywa także symptomem poważnej choroby powodującej zmiany w mózgu.

W jaki sposób oduczyć kota tego nawyku?

Jeśli pragniesz oduczyć kota gryzienia, niezwykle ważna jest konsekwencja. Postępuj zawsze wedle przyjętego wzoru. Nie odsuwaj kąsanej dłoni, ponieważ zadziała wówczas instynkt łowcy i kot może nawet zwiększyć uścisk. Lepiej wepchnąć ją do pyska, co zniechęci Twojego pupila. Możesz również wypróbować drobnego straszaka, takiego jak prychnięcie, czy spryskanie kota spryskiwaczem do kwiatów. Nie wolno natomiast stosować przemocy.

Cenne porady na temat kotów – zajrzyj na Maxandmrau.pl

Instynkt kota można również przekierować. Przy próbie ugryzienia Twojej dłoni podaj kotu zabawkę, na przykład piłkę, która powinna go zainteresować. Ciekawe akcesoria do zabawy znajdziesz na stronie Maxandmrau.pl. W dziale edukacyjnym opublikowano tam również wiele ciekawych artykułów dotyczących zachowania domowych czworonogów.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ