Zapalenie pochwy − jak je leczyć?

0
8032
Zapalenie pochwy − jak je leczyć?

Zapalenie pochwy wiąże się często z nieprzyjemnymi objawami: swędzeniem, pieczeniem, a niekiedy i brzydko pachnącymi upławami. Takie objawy mogą Cię nieźle przestraszyć. Jednak infekcje intymne możesz dość łatwo wyleczyć. Wystarczą odpowiednio dobrane przez lekarza leki na zapalenie pochwy, aby pozbyć się problemu. Zobacz, jak pokonać zapalenie pochwy.

Co to jest zapalenie pochwy?

Zapalenie pochwy jest dość powszechną dolegliwością. Jak je rozpoznać? Przy zapaleniu pochwy możesz odczuwać świąd, pieczenie czy ból pochwy i sromu. Możesz też odczuwać dyskomfort podczas odbywania stosunku seksualnego. Zapalenie pochwy może także objawiać się pieczeniem podczas oddawania moczu, a Twoje narządy płciowe mogą być zaczerwienione. Dodatkowo, częstym objawem zapalenia pochwy są upławy, o dziwnym kolorze (żółto-zielonym) i nieprzyjemnym, innym niż zwykle zapachu.

Z medycznego punktu widzenia, o zapaleniu pochwy można mówić, kiedy flora bakteryjna błony śluzowej pochwy jest naruszona. Naturalnie środowisko w pochwie ma kwaśne pH – to tam produkowany jest kwas mlekowy. Takie warunki sprawiają, że pochwa posiada naturalną barierę ochronną przed wirusami, grzybami i bakteriami. Niestety, kiedy dochodzi do zaburzenia jej mikroflory, dużo łatwiej jest rozwinąć się niechcianym infekcjom intymnym.

Najczęstsze przyczyny zapalenia pochwy

Za zapalenie pochwy odpowiadają bakterie, grzyby i pierwotniaki. Mówi się odpowiednio o bakteryjnym zapaleniu pochwy, grzybiczym zapaleniu pochwy i rzęsistkowym zapaleniu pochwy.

Zapalenie pochwy najczęściej wywołane jest przez grzyby, najczęściej szczep Candida albicans. Z kolei zapalenie rzęsistkowe pochwy związane jest z zakażeniem się pierwotniakiem rzęsistka pochwowego. Jest on najczęściej przenoszony drogą płciową, dlatego przy leczeniu tej odmiany zapalenia pochwy, ważne jest także przeleczenie partnera. Bakteryjne zapalenie pochwy lekarz może rozpoznać u Ciebie, jeżeli wykluczy już zapalenie wywołane przez grzyby czy rzęsistek.

A dlaczego w ogóle może dopaść Cię zapalenie pochwy? Infekcjom intymnym u kobiet, które wywołują stan zapalny, sprzyja cukrzyca, antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna czy zła higiena intymna.

Jak leczyć infekcje intymne? Leki dobiera lekarz!

Nawet jeżeli pieczenie i ból nie są tak uciążliwe, lepiej udaj się do lekarza, aby się zbadać. W większości przypadków nie jest trudno wyleczyć zapalenie pochwy. Leki powinny być jednak dobierane przez specjalistę. Nie bierz więc ich na własną rękę. Lekarz przede wszystkim zbada, co jest przyczyną zapalenia pochwy – bakterie, grzyby czy pierwotniaki – i na tej podstawie dobierze Ci odpowiednie leki na zapalenie pochwy.

Kiedy masz do czynienia z grzybiczym zapaleniem pochwy, wówczas lekarz może przepisać Ci preparaty miejscowe − maści lub leki dopochwowe. Przy infekcjach bakteryjnych lekarz może natomiast przepisać Ci też doustne tabletki na zapalenie pochwy. W przypadku rzęsistkowego zapalenia skuteczny będzie antybiotyk.

A co robić, żeby nie rozwinęły się u Ciebie infekcje intymne? Leki to nie wszystko! Pamiętaj, że bardzo ważna jest odpowiednia higiena intymna. Używaj do tego specjalnych preparatów, które będą zawierać kwas mlekowy. W ten sposób wzmocnisz naturalną ochronę.

Infekcje intymne zdarzają się większości kobiet. W razie wystąpienia zapalenia pochwy, dobrze jest działać szybko, kiedy pojawią się tylko pierwsze objawy − wtedy bardzo skutecznie i bez problemu możesz pozbyć się infekcji. Pamiętaj też, że w uniknięciu niechcianej infekcji pomoże Ci właściwa higiena intymna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ