Wątróbka – trzy powody, dla których warto ją jeść

0
1921
wątróbka

Z pozoru wątróbka kojarzy nam się z czymś niesmacznym, z produktem do jedzenia którego usilnie namawiali nas w dzieciństwie rodzice czy dziadkowie. Okazuje się jednak, że wątróbka ma wiele właściwości działających dobroczynnie na nasz organizm. Wielu dietetyków zalicza wątróbkę do grupy tak zwanych „superfoods” (żywności wyjątkowo bogatej w składniki odżywcze). Wątroba zwierząt hodowlanych jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza. Ma jeszcze jedną zaletę – jest tania. To cecha wszystkich rodzai wątróbki: wieprzowej, cielęcej czy drobiowej. Można więc wybrać ulubioną i przyrządzić wedle uznania. Przekonajcie się sami, dlaczego warto, aby wątróbka częściej gościła na naszych stołach.

Pierwszy powód

Po pierwsze, wątróbka zawiera bardzo wiele witamin z grupy B – witaminy B12, B3, B2 oraz witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Witamina B12 pełni ważną funkcję w produkcji erytrocytów. Witamina B3, tak zwana niacyna, jest odpowiedzialna za funkcje mózgu. B2 natomiast bierze udział w procesach metabolizmu i regulacji odporności, a także odpowiada za dobry wzrok. Zawiera również witaminy A, D i K. Dlatego jedzenie wątróbki przekłada się na wiele aspektów działania ludzkiego organizmu.

Drugi powód

Po drugie, wątróbka jest niezwykle bogatym źródłem żelaza. Wątróbka zawiera więcej żelaza niż jakiekolwiek inny rodzaj mięsa. Jedzenie wątróbki zapobiega niedoborom żelaza i chroni przed anemią.

dlaczego warto jeść wątróbki - właściwości

Trzeci powód

Ostatnią zaletą wątróbki jest fakt, że jest ona dobrym źródłem białka, przy stosunkowo niskiej cenie – zawartość tego składnika jest mniej więcej porównywalna do ilości białka, jaką ma w sobie drób. Podroby są jednak znacznie tańszą alternatywą.

Warto zwrócić uwagę, że wymienione właściwości mają wszystkie rodzaje wątróbki: wieprzowa, wołowa czy drobiowa. Można więc wybrać ulubioną i przyrządzić ją wedle uznania – z dużą ilością przypraw czy z owocami.

Wartość odżywcza wątróbki

Wątroba drobiowa jest jasno różowa i nie ma błonki. Wątroba wieprzowa lub cielęca charakteryzuje się ciemnoczerwonym kolorem. W smaku jest lekko gorzka. Ma niską zawartością tłuszczu. Często otoczona jest cienką błoną. Struktura mięśnia jest miękka, dość delikatna i łatwo ulegająca przerwaniu. Na powierzchni posiada charakterystyczny, marmurkowaty wzór. Z wątróbki wieprzowej lub cielęcej przed dalszą obróbką, należy ostrożne usunąć błonę, jeśli ciężko schodzi, należy namoczyć wątrobę przez 10 min. w zimnej wodzie. Wątróbka będzie smaczniejsza i delikatniejsza, jeśli pokrojoną na kawałki namoczymy na 1-2 godz. w mleku. Wątróbka drobiowa, wieprzowa lub cielęca ma w 100 g produktu około 130 kcal.

Przydatność kulinarna

Wątróbka należy do najczęściej jadanych podrobów. Najprostszy sposób podania to wątróbka obsmażona z dodatkami takimi jak cebula. Tak jada się ją w Europie Środkowej, Włoszech, Hiszpanii, Egipcie a nawet Ameryce Łacińskiej. Najczęściej podaje się ją w formie smażonej lub duszonej z wcześniejszym podsmażeniem. W ostatnich czasach bardzo popularne stało się również grillowanie wątróbki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ