Jak działają suszarnie do owoców?

0
118
Jak działają suszarnie do owoców

Suszone owoce to jeden z podstawowych produktów spożywczych, który może całkowicie zastąpić niezdrowe przekąski. Chętnie sięgamy po nie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nie zawsze jednak wiemy, jak dokładnie przebiega proces ich produkcji. Niezbędne są specjalistyczne suszarnie do owoców, które pozwalają ze świeżych produktów uzyskać suszone. Jak dokładnie działają?

Schemat działania suszarni do owoców

Suszarnie do owoców to specjalistyczne urządzenia, dzięki którym z owoców świeżych otrzymujemy suszone. Składają się one z:

  • podłogi,
  • wentylatora nadmuchowego,
  • wentylatora wyciągowego,
  • nagrzewnicy bimetalicznej,
  • elektronicznych elementów pomiarowych.

Podłoga musi być łatwa w demontażu, tak aby można ją było doczyścić. To na niej znajduje się wiele drobinek owoców opadających w czasie suszenia. Suszarnie do owoców wyposażone są w wentylator nadmuchowy, który wtłacza ciepłe powietrze. Tymczasem zadaniem wentylatora wyciągowego jest odprowadzanie powietrza z komory suszarniczej, co zapobiega zawilgoceniu owoców. Te mogłyby bowiem zepsuć się pod wpływem działania pleśni. Grzejniki suszarni można podłączyć do kotła opałowego, ale urządzenie może być też wyposażone w ogrzewanie palnikowe.

Profesjonalne suszarnie do owoców

W profesjonalnych suszarniach obróbce podlegają przede wszystkim owoce, które później trafiają na sklepowe półki. Muszą one spełniać najwyższe standardy, tak aby zostały dopuszczone do sprzedaży. Niemniej jednak suszarnię można też zaadaptować na użytek własny, choć należy mieć na uwadze, że wiąże się to ze sporym wydatkiem. W suszarni do owoców można również suszyć zioła. Ogromną zaletą tego rodzaju urządzenia jest fakt, iż wyposażone jest ono w odporną na uszkodzenia podłogę, po której można swobodnie się poruszać. Dzięki temu możliwe jest ręczne ładowanie owoców, bez konieczności korzystania z innego rodzaju urządzeń pomocniczych.

Suszarnie do owoców montowane w pomieszczeniach

Suszarnie do owoców mogą być montowane w pomieszczeniach o różnego typu konstrukcji. Chcąc zamówić urządzenie, należy skontaktować się bezpośrednio z producentem, omawiając wszelkie warunki transakcji. Suszarnie przygotowywane są na indywidualne zamówienie, mając na uwadze potrzeby klienta oraz specyfikę budynku, w którym mają one stanąć. Schemat działania suszarni jest- wbrew pozorom- bardzo prosty, podobnie jak załadunek urządzenia oraz jego czyszczenie (zwłaszcza w kontekście podłogi, którą trzeba utrzymywać w odpowiednim stanie).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ