Przedstawienia teatralne dla dzieci – dobra zabawa w kulturalnym stylu

0
1930

Teatr dla dziecka? Wielu rodziców nie wierzy, że to dobre miejsce dla ich maluchów. Jednak tak naprawdę przedstawienia dla dzieci mogą być doskonała alternatywą dla kina czy telewizji. Dlaczego warto spróbować wybrać się z dzieckiem do teatru?

Najczęściej nie kojarzymy teatrów jako miejsca dobre dla dzieci – zwykle myślimy wtedy o tym, że w teatrze dzieci powinny zachować powagę, powinny być cicho, a, jak wiadomo, nie każde dziecko jest w stanie usiedzieć w krzesełku czy na kolanach rodziców przez dłuższy czas.

Jednak tak naprawdę teatry dla dzieci całkowicie różnią się od tych, do których chodzą osoby dorosłe. Przede wszystkim uwagę przyciąga inna konstrukcja sceny – nie ma tam podziału na widownię oraz na scenę dla aktorów, ponieważ wszystko znajduje się na jednym poziomie. Maluchy mogą siedzieć na podłodze, na krzesełkach albo na kolanach rodziców. Dzięki temu przestrzeń jest bardziej przyjazna, nie buduje sztucznych podziałów oraz zachęca do jeszcze lepszej zabawy.

Także podczas spektakli nie ma głośnych dźwięków, które mogą zdenerwować dzieci. Światła nie są całkowicie zgaszone. Dla rodziców przygotowuje się też specjalne zaplecze, na aby można wtedy wygodnie nakarmić albo przewinąć dziecko.

Inne są również przedstawienia da dzieci Warszawa to miasto, gdzie jest ich zdecydowanie najwięcej do wyboru. Do teatru możemy wybrać się tam nawet z rocznym dzieckiem! Spektakle dla najmłodszych bazują przede wszystkim na różnych dźwiękach, kolorach, zabawach – nie mają rozwiniętej fabuły. Ta z kolei zyskuje na znaczeniu w przypadku przestawień dla dzieci starszych – możemy wybrać się wtedy na spektakl oparty o popularne baśnie lub lektury szkolne.

Zatem wspólne wyjście z dzieckiem do teatru może być bardzo dobrą alternatywą dla kina. Teatr rozwija, uwrażliwia na sztukę, pozwala na zetknięcie się z żywymi aktorami, dlatego warto zarezerwować bilety i wybrać się na ciekawe przedstawienie. Być może przypadnie ono do gustu dziecku i będzie początkiem nowego zainteresowania? Aktualne repertuary teatrów dla dzieci w Warszawie można znaleźć on-line.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ