Na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas zakupu działki budowlanej?

0
1815

Przeanalizowanie możliwości finansowych i ostateczne podjęcie decyzji o budowie domu to pierwszy krok do tego, by urzeczywistnić swoje plany. Kolejną ważną sprawą jest wybór miejsca i zakup działki. O czym należy wiedzieć, szukając tej odpowiedniej? Poniżej przeanalizujemy istotne kwestie.

Położenie i kształt terenu

Wybierając działkę, trzeba sprawdzić, co znajduje się w jej najbliższej okolicy. Uciążliwe mogą być wszelkie przedsiębiorstwa, które generują hałas lub nieprzyjemne zapachy. Przykładem są wysypiska śmieci, duże zakłady przemysłowe, czy miejsca, w których hoduje się zwierzęta. Kolejną ważną sprawą jest ukształtowanie terenu. Jego nachylenie może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, na przykład niwelacji gruntu. Ponadto istotne jest to, czy taka działka nie znajduje się na terenach zagrożonych zalaniem, czy osuwiskami.

Ważny jest sam kształt parceli. Najlepiej, aby była ona kwadratowa lub prostokątna. Nie może być natomiast zbyt wąska, ponieważ tak jak w przypadku nieregularnych zarysów może być dość ciężka do zagospodarowania. Oczywiście istnieją projekty domów na wąskie działki, na przykład na www.domoweklimaty.pl, jednak ich wybór jest nieco mniejszy, aniżeli w przypadku standardowych projektów. Nie zapominajmy także o usytuowaniu względem stron świata. Idealnie byłoby, gdyby wjazd znajdował się od północy.

Kwestie prawne

Nie można sobie pozwolić na pobłażliwe traktowanie tematu stanu prawnego. W Urzędzie Gminy można dostać wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób od razu wiadomo, na jakie ograniczenia należy się nastawić na tym terenie, jakie są warunki zabudowy. Sprawdzić trzeba, czy działka nie leży na obszarze chronionym, jeśli chodzi o krajobraz, środowisko, czy zabytki.

Kolejną sprawą jest wypis z księgi wieczystej. Dowiemy się z niego czy parcela ma wolną hipotekę, czy obciążona jest służebnością gruntową oraz jaką mamy na niej zabudowę. Ponadto właśnie w tym dokumencie znajdziemy informacje o prawowitym właścicielu i dokładnej powierzchni. Dodatkowo wypis z rejestru gruntów wskaże, czy mamy do czynienia z działką budowlaną, rolną, leśną.

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze rzeczy, na które powinien zwrócić uwagę przyszły inwestor. Na pewno też lepiej, aby to geodeta wytyczył taki teren. W rzeczywistości bowiem często zdarza się, że to, co pokazują prowizorycznie wbite słupki, trochę mija się z prawdą. Ponadto, wykonanie badań geotechnicznych pozwoli uniknąć późniejszych niespodzianek już na etapie budowy. Natomiast, w przypadku wyboru małej działki, warto obejrzeć projekty domów dla małych rodzin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ