Polskie cerkwie: Rzepedź

0
1511

Rzepedź jest jedną z ciekawszych miejscowości w dolinie Osławy, a bliskość takich miejscowości, jak Sanok, Zagórz i Komańcza sprawia, że turyści dość często zaglądają na jej teren. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości? Najważniejsza atrakcją jest tu cerkiew – cenny zabytek architektury drewnianej i jeden z tych obiektów, który znalazł się na turystycznej trasie znanej jako Szlak Ikon Doliny Osławy. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Cerkiew św. Mikołaja w Rzepedzi to ciekawy przykład drewnianej architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Dlaczego? Bo ten zabytek przyciąga oryginalną formą, niebanalnymi rozwiązaniami architektonicznymi i ciekawą historią. Świątynia ta została zbudowana w 1824 roku. Jest to cerkiew orientowana, w przypadku której czytelny jest podział na trzy części: nawę, babiniec oraz prezbiterium. Tym, co wyróżnia ową cerkiew, jest brak wieży. To jedna z nielicznych cerkwi łemkowskich typu północno-wschodniego, które zostały zbudowane w tzw. wariancie bezwieżowym. To właśnie brak wieży decyduje o oryginalności tego obiektu i jego ogromnej wartości. Warto też pamiętać o tym, że ta grekokatolicka obecnie świątynia to również wspaniałe wnętrze. Tu na szczególne wyróżnienie zasługują polichromie, stanowiące główną ozdobę cerkwi i niezwykle ważną pamiątkę z dawnych czasów.

Cerkiew w Rzepedzi to jedna z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po okolicach Sanoka z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. To piękna architektura i ciekawa historia, to również piękne otoczenie i wyjątkowy klimat, którym Podkarpacie już dawno podbiło serca wielu turystów.

www.hotelsystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ