Wyprawa na górskie szlaki – na to znajdź miejsce w plecaku!

0
235
Wyprawa na górskie szlaki

Spacery po tych najbardziej popularnych i chętnie uczęszczanych górskich szlakach to coś, co relaksuje, pozwala obcować z przyrodą i przy okazji spalić trochę kalorii. Góry wciągają, zarówno amatorów, miłośników spędzania czasu z rodziną, tych, którzy szukają wyjątkowych krajobrazów, jak i osoby stawiające na nieco bardziej ekstremalne doznania.

Niezależnie jednak od tego, w której grupie jesteśmy, musimy być dobrze przygotowani na górskie wyprawy. Nie chodzi tylko o odpowiedni ubiór, lecz również to, co znajdzie się w zabieranym ze sobą plecaku. Sprawdzamy, jakie produkty, rzeczy i drobiazgi warto mieć zawsze pod ręką.

Zapas wody oraz tabletki od uzdatniania wody

W górach pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko, i to diametralnie. Wita nas słoneczna aura, bezchmurne niebo i przyjemna temperatura otoczenia, by w ciągu kilku minut szukać schronienia przed ulewnym deszczem i burzą. Nawet wtedy, gdy planujemy tylko krótką wycieczkę i spacer po popularnych szlakach, musimy być przygotowani na sytuacje ekstremalne i nieprzewidziane.

W swoim plecaku znajdziemy zatem miejsce dla zapasu wody. Najlepiej z nawiązką, czyli trochę więcej niż nam się wydaje, że wypijemy w danym czasie i określonych warunkach. Warto również pokusić się o zakup niedrogich i zajmujących bardzo mało miejsca tabletek do uzdatniania wody, które można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/. Dzięki nim będziemy mogli pozyskać wodę z rzeki, jeziora, a nawet kałuży! Jedna bądź dwie tabletki wystarczą, by oczyścić pozyskaną z nieznanego źródła wodę i móc wykorzystać ją do picia bądź mycia warzyw i owoców.

Koc termiczny – ochrona przed wychłodzeniem i przegrzaniem

Latem w górach słońce potrafi operować tak mocno, że bez odpowiedniej ochrony łatwo o udar słoneczny. Zimą zaś niska temperatura bywa na tyle zaskakująca, że szybko tracimy ciepło, a stąd o krok do groźnego dla organizmu wychłodzenia.

Wybierając się w góry, niezależnie od pory roku i zapowiadanych warunków atmosferycznych, miejmy zatem ze sobą koc termiczny. To kolejny element wyposażenia, który zajmuje niewiele miejsca i kosztuje przysłowiowe grosze. Może za to uratować nam zdrowie, a nawet życie bądź osobie potrzebującej spotkanej na górskim szlaku. Koc termiczny ma dwie strony – złotą i srebrną. W zależności od tego, którą stroną okryjemy swoje ciało, uchronimy organizm przed wychłodzeniem bądź przegrzaniem.

Indywidualny zestaw EDC

Możemy także przygotować indywidualnie skomponowany zestaw EDC. Co to takiego? EDC, czyli Everyday carry to zestaw przedmiotów, akcesoriów czy też drobiazgów, które nosimy ze sobą codziennie, mieszcząc je w kieszeni. W stworzeniu takiego zestawu chodzi o to, by mieć pod ręką przedmioty, które można od razu zastosować. Najlepiej, by było to coś ostrego i świecącego. Przyda się także źródło ognia i telefon. W EDC można znaleźć miejsce na podręczną apteczkę.

Zbliża się majówka i wielu z nas wybierze się w ukochane góry. Już teraz pomyślmy o tym, co dokupić i co powinno znaleźć się w plecaku, by długo wyczekiwana wyprawa nie zaskoczyła kryzysowymi chwilami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ