Pałeczka ropy błękitnej, a paznokcie?

0
3803
Pałeczka ropy błękitnej, a paznokcie?

Pałeczka ropy błękitnej inaczej Pseudomonas aeruginosa jest bakterią, która żyje głównie w wodzie i glebie, jednak może też występować na skórze człowieka i zwierząt. Zazwyczaj wywołuje zakażenie tylko u osób z obniżoną odpornością. Jest jednak jedną z groźniejszych bakterii, która jest odporna na stosowanie środków dezynfekcyjnych oraz na działanie większości antybiotyków.
Pałeczka ropy błękitnej szczególnie łatwo namnaża się w środowisku wilgotnym. Zakażenie paznokci tą bakterią charakteryzuje się zielonożółtym zabarwieniem płytki paznokciowej oraz onycholizą, czyli odłączenie się paznokcia od łożyska. Żeby doszło do rozwoju infekcji paznokci konieczne są sprzyjające warunki. Często zakażenie to może wikłać do już istniejącej zmiany paznokciowej (destrukcja płytki w wyniku choroby takiej jak łuszczyca, czy liszaj płaski).

Rozpoznanie

Jak objawia się zakażenie? Paznokieć typowo zmienia swoje zabarwienie na niebieski, zielone lub czarne. Zakażenie może dotyczyć jednego paznokcia lub kilku. Częściej występuje u dłoni. U niektórych osób równocześnie występuje paronychia, czyli zapalenie ropne wału okołopaznokciowego. Infekcje można potwierdzić badaniem lampą Wooda, zakażony paznokieć wtedy fluoryzuje w świetle lampy, dzięki obecności piowerdyny. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy najlepiej jest się udać do doświadczonego podologa lub dermatologa.

Leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia zakażenia paznokci pałeczką ropy błękitnej diagnoza powinna być potwierdzona odpowiednim badaniem bakteriologicznym. Są dwie metody leczenie. Jedna metoda to leczenie w gabinecie podologicznym, tam paznokieć zostanie dokładnie oczyszczony i zostanie wdrożone działanie przeciwbakteryjne, czyli specjalny środek który ma za zadanie zniszczyć kolonie bakterii. Druga metoda to udanie się do lekarza dermatologa, który wdroży leczenie antybiotykiem. Dobierany jest on na podstawie antybiogramu oceniającego wrażliwość zakażającego szczepu na leki przeciwbakteryjne.
Dodatkowo powinno wykonać się badanie mykologiczne ze względu na możliwość ewentualnego współistnienia zakażenia grzybiczego.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:15    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ