Samodzielne budowanie domu – czy to dobra decyzja?

0
2208
Samodzielne budowanie domu – czy to dobra decyzja?

Samodzielne budowanie domu wymaga podjęcia dojrzałej i odpowiedzialnej decyzji. To długotrwały, wymagający i bardzo trudny proces, choć radość i satysfakcję z pomyślnego zakończenia trudno jest opisać słowami. Czytaj dalej i sprawdź, co na Ciebie czeka, jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę domu.

Samodzielne budowanie domu to zadanie dla nielicznych ludzi. Z pewnością odważnych, ponieważ za każdy popełniony błąd trzeba będzie zapłacić samemu. Odpowiedzialność, wytrwałość i próba charakteru. Tak w dużym skrócie można opisać samodzielne budowanie domu, niezależnie od jego stylu czy powierzchni.

Etapy budowania domu – krok po kroku

Jeśli rozważasz zbudowanie domu własnymi rękami, musisz najpierw dowiedzieć się, jak to się robi. W trakcie planowania domu możesz przyjąć sobie konkretne kamienie milowe na drodze do całkowitego stworzenia Twojego domu. Pierwszym z nich może być stan surowy otwarty. Aby go osiągnąć, konieczne jest wykonanie tytanicznej pracy i nie chodzi tylko o spełnienie wszystkich formalności, bez których nie będziesz mógł rozpocząć budowy.

Dokumentowanie wszystkich formalności, ubieganie się o zgody, walka z biurokracją to ogrom czasu i pracy, którą musisz wykonać przed podjęciem fizycznego wysiłku związanego z budową domu. Nie oznacza to jednak, że nie warto się starać. Satysfakcja po jego zakończeniu jest gwarantowana.

Jeśli już masz wszystkie niezbędne dokumenty, możesz przystąpić do prac. Pierwszym krokiem będą roboty ziemne. Aby położyć fundamenty, będziesz musiał usunąć wierzchnią warstwę ziemi, wykonać wykopy i najlepiej poprosić o pomoc sprawdzoną ekipę, bez której nie położysz fundamentów. Kolejnym etapem po wylaniu wszystkich fundamentów jest stawianie ścian nośnych.

To również robota dla profesjonalistów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Po postawieniu ścian nośnych powinno przystąpić się do stawiania kominów, stropów, a także zbudowania dachu. Praca dekarzy to zaawansowane pod względem technicznym kwestie, dlatego nie łudź się, że wykonasz ją samemu, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z położeniem dachu.

Co po stanie surowym otwartym?

Jeśli masz już fundamenty, ściany oraz dach, możesz być dumny z pokonania pierwszego kamienia milowego na drodze do Twojego wymarzonego domu. Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty. Żeby do niego przystąpić, musisz zaopatrzyć się w stolarkę okienną i drzwiową. Co jeszcze? Na tym etapie powinieneś zadbać o ocieplenie, a także wykonanie elewacji, tarasów i schodów zewnętrznych.

Po wykonaniu czynności związanych z doprowadzeniem budynku do stanu surowego zewnętrznego należy zadbać o zamontowanie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych. Zastanawiasz się, czego jeszcze potrzeba do osiągnięcia stanu deweloperskiego? Przede wszystkim wstawienia ścian działowych, a także ocieplenia, izolacji poddasza czy wykonania wylewek betonowych na podłogach i tynków na ścianach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ