Ospa wietrzna u dorosłych – objawy i możliwe powikłania

0
1455

Ospa wietrzna to choroba kojarząca się nam typowo z okresem dziecięcym, kiedy rozprzestrzenia się błyskawicznie w przedszkolach czy w szkołach. Jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez przenoszony drogą kropelkową herpeswirus VZV. Są jednak osoby, które w dzieciństwie uniknęły tej choroby. Warto wtedy wiedzieć, że Ospa wietrzna u dorosłych ma zwykle ostrzejszy przebieg, dlatego przy pierwszych objawach choroby dorosły powinien szybko odwiedzić lekarza i na pewno zostać w domu na zwolnieniu.

Ospa wietrzna u dorosłych – groźniejsza niż u dzieci

U osób dorosłych zachorowania na ospę wietrzną pojawiają się stosunkowo rzadko, szacuje się, że może dotyczyć zaledwie 10% przypadków ogółu zachorowań. Dotyczy dorosłych, którzy w okresie dzieciństwa nie przeszli tej choroby i nie zyskali trwałej odporności. Same objawy i sposób leczenia raczej nie różni się u dorosłych, jednak trzeba pamiętać, że ospa jest u osób dorosłych znacznie groźniejsza i związana jest z groźnymi powikłaniami, znacznie rzadziej pojawiającymi się u dzieci.

Ospa wietrzna u dorosłych – objawy

Podobnie jak u dzieci, zakażenie ospą początkowo przypomina przeziębienie z gorączką sięgającą do 39 stopni Celsjusza, następnie pojawia się charakterystyczna, swędząca wysypka z wypukłymi krostkami wypełnionymi płynem, które z czasem zasychają tworząc strupki. Te po całkowitym wygojeniu odpadają i nie pozostawiają śladów. Wiele dzieci przechodzi ospę wietrzna bardzo łagodnie, natomiast dla dorosłych objawy są bardziej meczące – może pojawić się uczucie rozbicia, wyższa gorączka czy o wiele bardziej uciążliwa wysypka, które potrafią męczyć chorego nawet do 2 tygodni.

Powikłania po ospie u dorosłych

Osoby dorosłe powinny w szczególności uważać na powikłania po ospie, które występują stosunkowo często. Tuż po zakończeniu ospy może pojawić się zapalenie płuc, zapalenia ucha środkowego. Wśród poważniejszych powikłań warto również wymienić zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie opon mózgowych. Z powodu groźnych powikłań, lekarze rekomendują u dorosłych którzy nie przeszli ospy szczepienia – mogą one całkowicie uchronić przed chorobą lub sprawią, że dorosły przejdzie ją znacznie lżej.

www.lekarzzakaznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ