Wymioty – jaka może być przyczyna?

0
1336

Wymioty, chociaż są bez wątpienia bardzo nieprzyjemną reakcją organizmu, bardzo często są niczym innym jak reakcją obronną. W ten sposób organizm stara się pozbyć substancji, które odczytuje jako potencjalne zagrożenie. Ale nie zawsze tak jest. Dlaczego więc się pojawiają?

Wymioty – jaka może być przyczyna?

Przyczyny wymiotów mogą być bardzo różne, począwszy od tych najprostszych, jak wirus, a na groźnych, jak wrzody czy nowotwór skończywszy. Dlatego też określenie przyczyny zawsze powinno być precyzyjne.

Wymioty u dzieci i młodzieży. Wirusy i bakterie – u dzieci i młodzieży to właśnie one najczęściej wywołują wymioty. Ale nie tylko. Niekiedy przyczyną staje się refluks, zapalenie wyrostka czy nadciśnienie śródczaszkowe. Inną przyczyną mogą być zaburzenia na tle psychicznym, jak bulimia czy anoreksja.

Wymioty u dorosłych. Wśród dorosłych rzadziej zdarzają się zatrucia pokarmowe czy wirusy atakujące układ pokarmowy. Wymioty kojarzone są też z o wiele szerszym spectrum chorobowym. Mogą one bowiem pojawiać się między innymi jako wynik urazu głowy, objaw wysokiego ciśnienia śródczaszkowego, objaw zapalenia błędnika czy migren, a także choroby lokomocyjnej. Poza tym bardzo często towarzyszą one takim chorobom i schorzeniom jak: nietolerancja pokarmowa, rozwijająca się choroba nowotworowa, nerwica, niewydolność nerek, wrzody żołądka, czy ciąża.

Dlaczego wymiotujemy?

Cały mechanizm wymiotów rozpoczyna się w rdzeniu przedłużonym, który łączy rdzeń kręgowy z mostem. W nim znajduje się między innymi ośrodek odpowiedzialny za wymioty. Gdy z niego wyjdzie odpowiedni bodziec, pojawia się mimowolny skurcz brzucha. Wtedy też dno żołądka oraz dolny zwieracz przełyku pozostają w fazie rozluźniania. W efekcie treść żołądkowa zostaje nagle wyrzucona.

Ponieważ wymioty zawsze wiążą się z nadwyrężeniem żołądka oraz utratą z organizmu cennych składników odżywczych, ważne jest zachowanie zdrowej diety. Gdy wymioty ustają, należy przejść na dietę lekkostrawną, a także uzupełnić wypłukane elektrolity.

www.fabrykafigury.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ