Kryteria wyboru opon zimowych do samochodu

0
1424

Chociaż w Polsce nadal nie ma obowiązku zakładania opon zimowych, to jednak nie podlega dyskusji, że powinieneś poważnie przemyśleć taką opcję. To kwestia nie tyle przepisów, ile zdrowego rozsądku właścicieli pojazdów. Aby nieco ułatwić Ci podjęcie tej decyzji, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na pytania:

Jakie właściwości mają opony zimowe?

Jak wybrać optymalne opony na zimę?

Informacje zawarte w artykule z pewnością okażą się pomocne w kontekście wyboru opon zimowych.

Jakie właściwości mają opony zimowe?

Cechą, która odróżnia opony zimowe od ogumienia letniego, jest rzeźba bieżnika. Bieżnik opon zimowych jest grubszy, co pozwala zachować lepszą przyczepność na zaśnieżonej drodze. Grubszy bieżnik dużo lepiej wgryza się w pokrywę śniegu. Oprócz tego opony zimowe są produkowane z zupełnie innej mieszanki gumy. To w pełni zasadne biorąc pod uwagę fakt, że pracują one w zupełnie innych zakresach temperatury. Mieszanka gumy powinna być na tyle miękka, aby zachować elastyczność opony w ujemnej temperaturze. W takich samych warunkach opona letnia, która jest wykonana z innej mieszanki, stanie się twarda jak kamień i straci swoje właściwości. Analogicznie miękkie opony zimowe nie powinny być używane w lecie, ponieważ wysoka temperatura wyraźnie przyspiesza ich zużycie.

Jak wybrać optymalne opony na zimę?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z bogactwa wyboru opon zimowych, jakie są dostępne na rynku. Kwestią, na jaką powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest rok produkcji opony. Musisz wiedzieć, że z czasem guma traci swoje właściwości. Dlatego opona nie powinna być użytkowana dłużej niż 5-6 lat. Jeśli kupisz oponę wyprodukowaną 2-3 lata temu, to o ten okres skróci się jej żywotność.

Wystrzegaj się także kupowania opon zimowych tylko na jedną oś. To tylko pozorna oszczędność. W efekcie takiego zabiegu pojawią się duże różnice w przyczepności pomiędzy obiema osiami. To najkrótsza droga do wypadku. Brak jednolitych opon na obu osiach ma także negatywny wpływ na działanie niektórych systemów w pojeździe (ESP).

Podczas wyboru opon zimowych zweryfikuj, czy indeks prędkości i nośności odpowiada wymaganiom stawianym przez producenta Twojego samochodu. Szczególnie ważny jest indeks nośności, który wpływa bezpośrednio na wytrzymałość opony pracującej pod konkretnym obciążeniem.

Kilka słów warto także poświęcić rodzajowi bieżnika opon zimowych. Najtańszą opcją są oczywiście opony zimowe z bieżnikiem symetrycznym. Niestety stoją one najniżej w hierarchii. Lepszym rozwiązaniem będą z pewnością opony z bieżnikiem symetrycznym. Świetnie sprawdzają się na mokrej nawierzchni i błocie pośniegowym. Najbardziej zaawansowane są opony z bieżnikiem asymetrycznym, które gwarantują świetne parametry trakcji na zakrętach. Doskonale odprowadzają również wodę spod kół.

Oczywiście podczas wyboru opon zimowych musisz kierować się głównie sposobem użytkowania auta. Jeśli poruszasz się wyłącznie po mieście, to warto postawić na opony z dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni. Na dłuższych trasach sprawdzą się opony, które emitują niższy poziom hałasu. W przypadku jazdy po nieodśnieżonych drogach lepiej postawić na opony z grubszą rzeźbą bieżnika.

Duży wybór opon zimowych znajdziesz w sklepie TireExpert. Na stronie tireexpert.pl będziesz mógł dobrać opony do Twojego modelu pojazdu. Nie zwlekaj z wymianą przed nadchodzącym sezonem zimowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ