Katar u dziecka – jak ułatwić oddychanie w nocy?

0
2272
Katar u dziecka – jak ułatwić oddychanie w nocy?

Nieżyt nosa, nazywany potocznie katarem, jest przypadłością, która bardzo często dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest to dolegliwość, której nie należy lekceważyć, gdyż może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami, np. zapaleniem zatok. Katar jest szczególnie uciążliwy u małych dzieci, gdyż utrudnia im oddychanie i zakłóca spokojny sen. Najlepszym sposobem na udrażnianie zatkanego nosa dziecka jest: stosowanie preparatów, wspomagających oddychanie, przygotowywanie inhalacji oraz aromatoterapia.

Przy leczeniu kataru u dzieci nie należy stosować preparatów, przeznaczonych dla dorosłych, gdyż mogą one uszkodzić śluzówkę nosa. Jednym z niezawodnych sposobów na tę dolegliwość jest nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie temperatury pokojowej (ok. 20-22 st. C) w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.

Preparaty wspomagające oddychanie

Dobrym sposobem na udrożnienie zatkanego nosa u dziecka i ułatwienie mu oddychania w nocy jest stosowanie preparatów z substancjami goryczkowymi i ekstraktu z liści Andrographis. Tego typu składniki zawiera np. syrop Pneumolan, który można podawać dzieciom powyżej 3. roku życia. W przypadku młodszych maluchów lepiej sprawdzą się krople do nosa. Warto zainteresować się także aspiratorami, za pomocą których można odciągnąć wydzielinę z nosa.

Inhalacje na katar u dziecka

Skutecznym rozwiązaniem na ułatwienie oddychania dziecku podczas kataru są inhalacje. Starszym pociechom (powyżej 3. roku życia) można przygotowywać tzw. parówki z rumianku lub z szałwii. Natomiast w przypadku młodszych dzieci lepiej postawić na nebulizator – urządzenie, które wytwarza leczniczą mgiełkę. Do tego typu inhalacji stosuje się sól fizjologiczną, która nawilża błonę śluzową.

Aromatoterapia: olejki eteryczne a katar u dziecka

Jedną z popularnych metod na udrażnianie nosa u małych dzieci jest aromatoterapia, do której wykorzystuje się olejki eteryczne. Najskuteczniejsze są: olejki eukaliptusowe, lawendowe, z drzewa herbacianego i sosnowego. Charakteryzują się one właściwościami bakterio- i wirusobójczym oraz dezynfekującymi. W aromatoterapii wykorzystywanej w udrażnianiu dróg oddechowych u dzieci dobrze sprawdzą się nawilżacze powietrza oraz kominki aromaterapeutyczne

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ