5 sposobów pielęgnacji skóry wrażliwej

0
2174
5 sposobów pielęgnacji skóry wrażliwej

Często doświadczasz niemiłego uczucia ściągnięcia skóry, przesuszenia czy swędzenia? To znak, że należysz do (nie)szczęśliwego grona 62 % kobiet, które mają skórę wrażliwą. Czy możesz coś z tym zrobić? Oczywiście. Wystarczy jedynie 5 drobnych czynności wykonanych w ciągu dnia, by twoja wrażliwa skóra odzyskała w końcu równowagę.

Skóra wrażliwa- charakterystyka

Skóra wrażliwa to taka, która nadmiernie reaguje na czynniki egzogenne. Wystarczy zbyt mocny kosmetyk, zetknięcie z detergentem, ostrzejszy wiatr lub też nagła zmiana temperatury, aby stała się sucha, zaczęła łuszczyć się, była zaogniona. Charakterystyka skóry wrażliwej obejmuje jeszcze takie atrakcje jak: trądzik różowaty, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, czy wyprysk. Są to schorzenia dermatologiczne, które bardzo często współwystępują z wrażliwą cerą.  Zastanawiasz się, czy jest dla ciebie ratunek i czy kiedyś uda ci się pozbyć tej nadwrażliwości?  Otóż tak, możesz się jej pozbyć. Kluczem do wyciszenia cery jest prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej i wdrożenie odpowiednich działań.

Pielęgnacja skóry wrażliwej- 5 skutecznych sposobów na uzyskanie równowagi

Sposób 1: Dobre mycie daje skórze nowe życie.

Tak, wiemy, mycie to czynność banalna. Prozaiczna. Jak mogłaby sprawić, że nagle twoja skóra wrażliwa zmieniłaby się w cerę o prawidłowych funkcjach i dobrym nawilżeniu? Otóż może. Wystarczy, że zamiast zwykłego mleczka użyjesz hipoalergicznego lub sięgniesz po kojąca woda micelarna, by twoja cera odczuła różnicę. Skóra wrażliwa jest bardzo delikatna, trzeba więc obchodzić się z nią ostrożnie, a odwdzięczy się ładnym wyglądem i lepszą kondycją.

Sposób 2: Strzeż swoich granic

Skóra wrażliwa to taka, która ma osłabioną barierę skórną i dlatego reaguje patologicznie na czynniki, które wcześniej nie miały na nią najmniejszego wpływu. Dlatego potrzebne są jej lipidy, które wzmocnią warstwę ochronną naskórka. Gdzie je znajdziesz? W naturalnych olejach. Wystarczy, że spożyjesz łyżkę dziennie oleju lnianego, czy oliwy z oliwek, by twoja skóra wrażliwa odbudowała barierę ochronną. Jeśli chcesz wzmocnić swoją delikatną cerę również od zewnątrz, sięgnij po kosmetyk z zawartością oleju arganowego lub makadamia.

Uszczelni to barierę hydrolipidową naskórka i sprawi, że twoja wrażliwa skóra ulegnie wyciszeniu.

Sposób 3: Wycisz się

Nadreaktywność to główna cecha skóry wrażliwej, dlatego koniecznie sięgnij po kosmetyki, które zawierają składniki wyciszające i łagodzące. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku wyciąg z aloesu czy z róży damasceńskiej. Oprócz substancji stricte kojących, postaw również na składniki wspierające NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Dzięki nim twoja skóra wrażliwa będzie lepiej nawilżona i nie będzie reagować uczuciem ściągnięcia przy najmniejszym, chłodnym powiewie wiatru.

Sposób 4: Nie opalaj się

Wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Brak opalania? Oczywiście. I tak nie mam na to czasu – myślisz sobie. Pielęgnacja skóry wrażliwej polega bowiem na ochronie cery przed szkodliwym promieniowaniem UV. A to oznacza stosowanie kremów z filtrem. Codziennie, a nie tylko przy trzydziestostopniowym upale.

Sposób 5: Unikaj zmian.

Choć rutyna nie kojarzy się dobrze, to jednak w przypadku skóry wrażliwej jest ona wskazana. Unikaj więc nagłych zmian temperatury, nie sięgaj wciąż po nowe kremy, a twoja cera poczuje się lepiej i będzie miała szansę wrócić do stanu równowagi.  Pielęgnację skóry wrażliwej oprzyj przede wszystkim o te same, sprawdzone kosmetyki. Chroń ją przed wiatrem i mrozem i postaraj się nie korzystać z sauny, by nie rozszerzać dodatkowo naczynek krwionośnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ