Kredyt w banku: ile trwają formalności?

0
2934
scam-2048851_1280

Czas realizacji formalności związanych z kredytem zależy w głównej mierze od kwoty zaciąganej pożyczki. Niewielki kredyt gotówkowy można uzyskać jeszcze tego samego dnia. Z kolei rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny trwa zwykle około miesiąca.

Ile trzeba czekać na przyznanie kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to jeden z podstawowych produktów bankowych. Najczęściej zaciągany jest na kwotę od około 2 do 20 tysięcy złotych, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie pożyczki tego typu wiąże się zwykle z osobistą wizytą w banku. Należy złożyć wniosek o kredyt oraz przedstawić zaświadczenie o dochodach lub wyciągi z konta bankowego. Na decyzję czeka się nawet kilkanaście dni. W ostatnim czasie wiele banków wprowadziło jednak do swojej oferty błyskawiczne kredyty gotówkowe. Produkty tego typu charakteryzują się uproszczonym procesem weryfikacji, mniejszą liczbą formalności i szybszą decyzją o przyznaniu pożyczki. Wniosek o taki kredyt gotówkowy można złożyć online, a pieniądze są przelewane na konto kredytobiorcy jeszcze tego samego dnia. Zwykle najkrócej czeka się na przyznanie kredytu gotówkowego w swoim banku. Klient, który posiada już konto osobiste lub korzysta z innych usług finansowych w tej samej instytucji jest dla kredytodawcy bardziej wiarygodny. Bank może wówczas przyznać kredyt bez zaświadczenia o dochodach – wystarczą regularne wpływy na konto.

Kredyt hipoteczny: ile trwa procedura w banku?

Przyznanie kredytu hipotecznego jest dużo bardziej skomplikowane niż zaciągnięcie zwykłej pożyczki gotówkowej. Wniosek o kredyt na dom należy złożyć osobiście w wybranej placówce bankowej. Trzeba dołączyć także szereg załączników, takich jak zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, wyciągi z rachunków bankowych oraz dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości (m.in. umowa przedwstępna, odpis z księgi wieczystej, decyzja o pozwoleniu na budowę). Analiza tych dokumentów przez pracowników banku może zająć nawet około 30 dni. Dodatkowo wymagana jest także wycena nieruchomości wykonana na zlecenie banku przez niezależnego rzeczoznawcę. Na każdym etapie instytucja może również poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów, co jeszcze bardziej wydłuży proces przyznania kredytu. Z tego powodu przed wpisaniem do umowy przedwstępnej daty ostatecznej umowy sprzedaży należy pamiętać, żeby zostawić sobie zapas przynajmniej 40-45 dni na dopełnienie formalności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ