Jak rozpoznać, że pies jest już gotowy na specjalną karmę dla seniora?

0
529
Jak rozpoznać, że pies jest już gotowy na specjalną karmę dla seniora

Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, a starsze psy nie są wyjątkiem. Gdy Twój ukochany psi przyjaciel osiągnie swoje złote lata, zrozumienie jego zmieniających się wymagań żywieniowych może być jeszcze trudniejsze. To często może przynieść właścicielom zwierząt domowych wiele pytań: Czy „karma dla psa senior” jest konieczna? Jaka jest najlepsza karma dla psów seniorów na rynku? Co zrobić, jeśli Twój starszy pies nie będzie chciał jeść? Zastanówmy się!

W jakim wieku pies jest uważany za seniora?

Okazuje się, że nie ma medycznie uzgodnionej definicji tego, kiedy psa można uznać za seniora. Każdy pies jest inny, ale głównymi czynnikami tego kiedy będzie potrzebna karma dla psa senior są wielkość i waga.

Jak można ustalić, kiedy mamy do czynienia z psem seniorem?

  • psy, które osiągają olbrzymie rozmiary (jak dogi niemieckie) mają krótszą średnią długość życia i uważamy je za starsze w młodszym wieku, około 5 lub 6 lat,
  • małe rasy (takie jak beagle) mają tendencję do dłuższego życia i mogą nie być seniorami nawet do 8 lub 9 roku życia.

Mimo to wiele psów jest bardzo zdrowych, nawet gdy osiągną ten przedział wiekowy, dlatego jeszcze nie będa potrzebować specjalnej karmy dla psa seniora. Z całą pewnością, w przyszłości testy genetyczne będą mogły nam powiedzieć więcej o tym, jak i kiedy zaczyna się ten okres w życiu pupila, gdy konieczne będzie podawanie mu karmy dla psa seniora opracowanej specjalnie z myślą o nim.

Jak rozpoznać kiedy przyszła pora na karmę dla psa seniora?

Zanim zdecydujesz o podawaniu karmy dla psa seniora musisz rozpoznać typowe oznaki starzenia się psów, takie jak: problemy ze wzrokiem, guzki i inne problemy skórne, utrata lub przyrost masy ciała oraz nieświeży oddech, nadmierne ślinienie się lub inne objawy stomatologiczne.

Ważne jest również rozróżnienie między „starzeniem się” a „okresem geriatrycznym”. Kiedy słyszysz, jak weterynarze mówią o karmie dla psa seniora w okresie geriatrycznym – zwykle odnoszą się do zwierzęcia znajdującego się już pod koniec okresu senioralnego. Wtedy większość z takich psiaków wykazuje pewne oznaki starzenia, takie jak te wymienione powyżej, i być może kilka bardziej poważnych objawów, w tym: utrata pamięci, zmienione zachowanie (dezorientacja, drażliwość lub inne zmiany osobowości), trudności w przestrzeganiu normalnych wzorców snu, utrata masy mięśniowej, zwiększone oddawanie moczu (co może wskazywać na chorobę nerek) lub nietrzymanie moczu, zapalenie kości i stawów oraz upośledzona mobilność.

Gdy Twój pies wkracza w swoje złote lata, miej oko na te objawy i pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko odpowiednia karma dla psa seniora, ale również to, aby zabierać go na regularne kontrole.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ