Dlaczego warto jeść kiszonki?

0
1651
Dlaczego warto jeść kiszonki?

Coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życiem i wpływem diety na funkcjonowanie organizmu. W pogoni za piękną sylwetką i dobrym samopoczuciem (lub trendami) testujemy nowe smaki, egzotyczne owoce, sprowadzane z drugiego końca świata herbatki i przyprawy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że prawdziwe skarby mamy na wyciągnięcie ręki, na osiedlowym bazarku lub w pobliskim warzywniaku. Dzisiaj zajmiemy się kiszoną kapustą.

Jak powstają kiszonki?

Kiszonki to przetwory warzyw, które powstają na skutek fermentacji mlekowej. Cukry proste zawarte w świeżych warzywach przetwarzane są przez bakterie do kwasu mlekowego, który nadaje kiszonkom kwaśny smak. Warto wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, w których producenci żywności aby przyspieszyć proces produkcyjny nie poddają kapusty pełnym procesom fermentacyjnym, a dodają do niej roztwór octu. Takie przetwory także są kwaśne, jednak są pozbawione wielu cennych właściwości prozdrowotnych. Dlatego trzeba zwracać uwagę na napisy na etykietach lub kupować kiszonki u lokalnych sprzedawców, którzy produkują przetwory tradycyjnymi, a nie przemysłowymi metodami.

Jakie właściwości zdrowotne ma kapusta kiszona?

Kiszona kapusta przygotowywana tradycyjnym sposobem jest bogatym źródłem witaminy C, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Znajdziemy w niej także witaminę E, substancje antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, wapń czy fosfor. Nie da się nie wspomnieć o dobroczynnych bakteriach wpływających pozytywnie na naszą mikroflorę jelitową i związane z nią procesy immunologiczne. Kolejną zaletą kiszonej kapusty jest jej mała kaloryczność. Można ją jeść w dużych ilościach i nie martwić się o sylwetkę. Jest doskonałym uzupełnieniem niskokalorycznej diety, dostarcza do organizmu naturalny błonnik, ułatwiający procesy trawienne.

Co można przyrządzić z kapusty kiszonej?

W tradycyjnej polskiej kuchni nie brakuje przepisów, w których główną rolę odgrywa kapusta kiszona. Można ugotować z niej bigos, pierogi z kapustą i grzybami, żeberka w kiszonej kapuście czy kapuśniak. Jako surówka, z dodatkiem marchwi, jabłek, kminku i oleju roślinnego, stanowi doskonały dodatek do obiadu. Dobrym źródłem witamin, minerałów i probiotyków jest sok z kiszonej kapusty. Niektórzy twierdzą że to doskonały lek na kaca.

Jak radzić sobie ze wzdęciami po spożyciu kiszonej kapusty?

Wzdęcia i uczucie pełności mogą zniechęcać nas do korzystania z dobroczynnych właściwości kiszonej kapusty. Na szczęście da się z nimi walczyć. Posiłki powinniśmy spożywać bez pośpiechu, spokojnie przeżuwać każdy kęs, tak aby unikać połykania powietrza. Powinniśmy pić dużo wody mineralnej lub ziołowych naparów. Można także udać się do apteki i zakupić Espumisan. Jest to lek na wzdęcia, którego substancją czynną jest symetykon. Zmniejsza od napięcie powierzchniowe gazów jelitowych, ułatwia ich pękanie i wydalanie z organizmu. Po obfitym posiłku warto wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Aktywność fizyczna ułatwia bowiem pozbycie się uczucia pełności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ