Czechy czy Słowacja – gdzie wybrać się na ferie zimowe?

0
2273
Czechy czy Słowacja – gdzie wybrać się na ferie zimowe?

Zima trwa w najlepsze. To idealny czas by odwiedzić zagraniczny kraj i pozjeżdżać na nartach, nauczyć się jazdy na snowboardzie, a może po prostu pozwiedzać. Grzane wino w porcelanowym kubku nigdy nie smakuje tak dobrze, jak gdy za oknem świat pokrywają zaspy śnieżne. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się, gdzie pojechać, przeczytaj poradnik i postaw na Czechy lub Słowację.

Ferie zimowe w Czechach

Jeżeli wybierasz się na ferie zimowe celem jeżdżenia na nartach lub snowboardzie, zapewne najważniejszą rzeczą będzie dla Ciebie liczba stoków, jakość, rodzaj wyciągów, poziom trudności szlaków. Ale przecież to nie wszystko! Każde z zaprezentowanych dziś trzech państw ma do zaoferowania o wiele więcej.

Kiedy wybierasz się do Czech na dłuższe ferie zimowe, nie możesz nie odwiedzić Pragi, Brna czy Czeskich Budziejowic. Ta ostatnia pozycja jest wręcz obowiązkowa dla piwoszy. To tam spróbujesz trunków z całego świata. Możesz też spisać na kartce nazwy dwunastu zabytków obecnych na Liście Dziedzictwa UNESCO i znajdujących się właśnie w Czechach.

Będąc w Czechach, nie możesz zaniedbać:

1. Spróbowania czeskiej kuchni i potraw takich jak knedliki, smażony syr, bramboraky, piwa, słodyczy.

2. Zaliczenia choć jednego stoku. Pamiętaj jednak, by zadbać o właściwą polisę obejmującą rodzaj wybranej aktywności (narciarstwo, snowboarding itd.). Ubezpieczenia na ferie zimowe są szczególnie przydatne za granicą, ponieważ w przeciwnym wypadku w razie nieprzewidzianego zdarzenia byłbyś zdany na siebie i zasobność portfela. Leczenie za granicą może być naprawdę drogie!

Ferie zimowe w Czechach

Ferie zimowe na Słowacji

Słowacja to kraj idealny dla osób lubiących wędrówki po górach. 61% powierzchni zajmują pasma górskie, m.in. malownicze Taty Wysokie. Odważniejsi mogą skusić się na wspinaczkę, początkujący na przechadzkę po mniejszych wzniesieniach. Warto pamiętaj, że szlaki na Słowacji są znacząco mniej zatłoczone niż w Polsce. Możesz więc nie tylko wypocząć aktywnie, ale także poprzebywać sam na sam z naturą.

Na ferie zimą wiele osób wybiera Słowację z tego powodu, że ma dostęp do kąpielisk termalnych. W tych naturalnych zbiornikach wodnych woda jest gorąca, a czasem ma właściwości lecznicze. Jeśli chcesz mieć dużo term do wyboru, udaj się do Tatraladii. To park wodny z licznymi udogodnieniami, atrakcjami i niesamowitym widokiem na Tatry. Koszt całodziennej wejściówki nie wyniesie Cię wiele – mniej niż 100 zł.

Ferie zimowe na Słowacji

Polską krainą zamków jest Dolny Śląsk, ale na Słowacji znajdziesz ich sporo – ponad dwieście! Odznaczają się różnymi stylami architektonicznymi, więc możesz albo je porównać, ale sporządzić listę tylko tych, które Cię interesują. Popularne przykłady to Oravský hrad czy Bojnický zámok.

Nie zapomnij też dać o stokach narciarskich. Podobnie jak w Czechach, jest ich tu mnóstwo. Najdłuższe trasy, na których czeka Cię najwięcej zabawy, zaczynają się w tych punktach: Lomnické sedlo, Chopok, Malinô Brdo, Minčol, Kojšovská hoľa, Solisko, Marguška, Hrebienok.

Baw się na feriach zimą wspaniale! Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym – niezależnie od tego, czy będziesz korzystać z oferty ośrodków narciarskich, czy tylko zwiedzać. Zabierz ze sobą aparat i uwiecznij te chwile oraz magiczne miejsca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ