Bukowina Tatrzańska – czy znasz 5 powodów, dla których warto tam pojechać?

0
7742
Bukowina Tatrzańska - czy znasz 5 powodów, dla których warto tam pojechać?

Bukowina Tatrzańska to dynamicznie rozwijająca się wieś, znana głównie ze swoich walorów turystycznych. Jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych i kompleksów wypoczynkowych w południowej części Polski.

 

Piękne okoliczności przyrody, dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna i niewielka odległość od innych, równie atrakcyjnych miejscowości turystycznych sprawiają, że w Bukowinie Tatrzańskiej co roku pojawia się ponad milion turystów z Polski i państw ościennych. Poznaj pięć powodów, dla których i ty powinieneś odwiedzić to miejsce.

Sportowy duch

W Bukowinie Tatrzańskiej nie brakuje sportowych atrakcji. Jeśli lubisz jeździć na nartach lub snowboardzie, to Bukowina jest miejscem dla ciebie. Znajdują się tam 22 wyciągi narciarskie: jeden krzesełkowy, 15 talerzykowych i 6 oryczkowych. Funkcjonuje przy nich pełna obsługa, począwszy od wypożyczalni sprzętu, przez szkółki jazdy, aż po możliwość jazdy z instruktorem. Same stoki są sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane przez ratraki. Bez względu na swoje doświadczenie w jeździe na nartach lub snowboardzie, w Bukowinie Tatrzańskiej znajdziesz stok dostosowany do twoich możliwości.

Bliskie spotkanie z Tatrami

Bukowina Tatrzańska położona jest w odległości 20 km od Zakopanego i Nowego Targu oraz 6 km od Białki Tatrzańskiej. To właśnie w Bukowinie rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące w Tatry Wysokie, m.in. do Morskiego Oka. W całej gminie znajduje się około 600 dróg wspinaczkowych, co czyni to miejsce jednym z najbardziej atrakcyjnych dla wszystkich miłośników górskich wędrówek.

Dobrodziejstwo wody

Woda to skarb Bukowiny Tatrzańskiej. Na terenie gminy znajduje się aż 8 górskich jezior, w tym Morskie Oko, Czarny Staw i jeziora wchodzące w skład Doliny Pięciu Stawów.

Duża grupa turystów zwraca jednak uwagę na wody termalne, których nie brakuje na terenie gminy. Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej nie możesz nie odwiedzić kompleksu basenów termalnych Termy Bukowina Tatrzańska. To doskonałe miejsce do relaksu i zabawy dla całej rodziny. W Termach znajdziesz 12 basenów, w których woda osiąga temperaturę w przedziale 28-36 stopni Celsjusza. Połowa z nich znajduje się wewnątrz kompleksu, a połowa na zewnątrz. Dla dzieci przygotowane zostały specjalne brodziki. Duża ilość zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji oraz strefa SPA&Wellness dla dorosłych sprawiają, że każdy członek twojej rodziny będzie zadowolony z pobytu w tym miejscu.

Wielokulturowa Bukowina Tatrzańska

Kultura Bukowiny Tatrzańskiej to mieszanka tradycji podhalańskich, romskich i spiskich. Połączenie to zauważyć możesz nie tylko w kulturze, ale również w kuchni. Dominujące wpływy kultury góralskiej przejawiają się w licznych imprezach, które odbywają się na terenie Bukowiny Tatrzańskiej przez cały rok. Na dwa wydarzenia warto zwrócić największą uwagę. Pierwszym z nich jest Karnawał Góralski, odbywający się co roku w lutym. Jest to połączenie zabawy karnawałowej i kolędowania. W trakcie Karnawału odbywa się przegląd kolędniczy, konkurs tańca zbójnickiego i par tanecznych. Ostatniego dnia możesz wziąć udział w różnego rodzaju imprezach plenerowych, np. zawodach narciarskich w strojach regionalnych lub zawodach strzeleckich.

Drugą godną uwagi imprezą jest konkurs instrumentalistów i gawędziarzy Sabałowe Bajania. Konkurs jest hołdem dla podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, śpiewu, tańca i muzyki. W trakcie imprezy odbywają się nie tylko główne konkursy, na które zjeżdżają zawodnicy z całej Polski, ale również liczne wydarzenia towarzyszące, w których możesz brać aktywny udział. Wśród nich znajdują się wystawy i kiermasze sztuki ludowej, wystawy fotograficzne, a nawet występy zagranicznych, regionalnych zespołów. Konkurs Sabałowe Bajania odbywa się w sierpniu.

Kiedy odwiedzić Bukowinę Tatrzańską? Noclegi na cały rok

Bukowina Tatrzańska, jako miejscowość typowo górska, największe oblężenie przeżywa w sezonie zimowym, kiedy w górach nie brakuje śniegu, a pogoda sprzyja zimowym szaleństwom. Szczególnie oblegany jest czas przerwy świątecznej i ferii zimowych, dlatego jeżeli chcesz zarezerwować noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej na sylwestra , musisz o tym pomyśleć już na kilka miesięcy wcześniej.

Sprawdzając ofertę noclegową w Bukowinie Tatrzańskiej możesz liczyć na pełen przekrój możliwości. Znajdują się tam zarówno luksusowe hotele, jak również gospodarstwa agroturystyczne, utrzymane w klimacie góralskim, czy też apartamenty na wynajem. Dużym powodzeniem cieszą się pensjonaty, które łączą w sobie cechy apartamentów i hoteli. Zdecydowana większość obiektów noclegowych utrzymana jest w podhalańskim wystroju i, oprócz noclegów, proponuje również regionalną, podhalańską kuchnię. Niemal wszystkie działają zarówno w sezonie zimowym, jak również w innych porach roku.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ