Sprawdzone sposoby na wyjście z długów

0
1566

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że zadłużenie Polaków z roku na rok rośnie. Obecnie problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań ma blisko 2,5 milionów Polaków, a całkowita wartość zadłużenia wynosi ponad 43 miliardy zł. Chociaż wyjście z problemów finansowych nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby na wyjście z długów.

Po pierwsze – upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka umożliwia redukcję lub umorzenie zobowiązań ciążących na osobie fizycznej, których osoba ta nie jest w stanie spłacić. Z rozwiązania tego skorzystać mogą konsumenci, którzy popadli w problemy finansowe z przyczyn niezależnych, takich jak nieoczekiwana utrata pracy czy nagła utrata zdrowia. Wniosek o upadłość konsumencką składa dłużnik do sądu rejonowego, który wszczyna postępowanie upadłościowe. Sąd ustala dla dłużnika plan spłaty. Jeżeli będzie on rzetelnie wypełniony, dłużnik zostaje oddłużony.

Po drugie – współpraca z firmą windykacyjną

Dłużnicy zastanawiający się nad tym, jak wyjść z długów powinni rozważyć możliwość współpracy z firmą windykacyjną. Wiele osób odbierając korespondencję lub telefon od firmy windykacyjnej, reaguje nerwowością, a nawet agresją. Tymczasem pracownicy takich firm są z reguły przyjaźnie nastawieni do dłużnika i gotowi na wiele ustępstw w celu ściągnięcia należności. Współpracując z firmą windykacyjną, nie można liczyć na oddłużenie, jak w przypadku upadłości konsumenckiej, ale można wynegocjować dogodne terminy spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Po trzecie – konsolidacja długów i porządek w domowym budżecie

Zazwyczaj problem z niewypłacalnością dopada osoby, które mają do spłaty w jednym okresie kilka pożyczek lub kredytów. Kiedy okazuje się, że suma miesięcznych zobowiązań przekracza wysokość wpływów, pojawia się zadłużenie i desperacka próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak wyjść z długów. Najprostszym rozwiązaniem takiego problemu jest konsolidacja długów. Konsolidacja długów polega na połączeniu kilku długów w jedno niższe i łatwiejsze do spłaty zobowiązanie.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – radzi, aby rozważyć konsolidację aktualnych zobowiązań kredytem bankowym. Z jednej strony jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne, jednakże tańsze niż konsolidacja w instytucjach pozabankowych. Dobrze podejść do tego z pełnym zaangażowaniem i poszukać sprawdzonej firmy zajmującej się pomocą osobom zadłużonym. Musimy bowiem wiedzieć, że z udziałem profesjonalnego doradcy kredytowego mamy znacznie większe szanse na kredyt konsolidacyjny w banku.

W przypadku utraty płynności finansowej warto również przyjrzeć się bliżej budżetowi domowemu i sprawdzić, w jaki sposób wydawane są pieniądze. Takie działanie zazwyczaj jest skuteczne i pozwala pozbyć się wydatków, które stanowią poważne obciążenie finansowe, a nie wpływają bezpośrednio na jakość czy poziom życia.

Po czwarte – zdobycie pieniędzy na spłatę zobowiązań

Najprostszym sposobem na wyjście z długów jest ich spłacenie. Zamiast ubolewać nad własnym losem i szukać różnych rozwiązań, lepiej zabrać się do pracy i zarobić pieniądze potrzebne do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Współczesny rynek pracy daje możliwość znalezienia pracy w kraju lub za granicą i szybkie zebranie niezbędnej kwoty. Podjęcie takiego działania jest oznaką klasy oraz odpowiedzialności za własne czyny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ