Robotyka i automatyka dla różnych gałęzi przemysłu

0
890
Robotyka i automatyka dla różnych gałęzi przemysłu

W ciągu ostatnich dekad technologiczna działalność człowieka uległa niezwykłemu przyspieszeniu. Zgodnie z opinią specjalistów, jednym z najważniejszych trendów zmieniających naszą obecną rzeczywistość jest automatyzacja pracy. Dotyka ona najróżniejszych branż i gałęzi przemysłu. Roboty zastępują nas w wykonywaniu rozmaitych prac fizycznych oraz manualnych – na przykład, świetnie sprawdzają się podczas pracy w fabrykach. Choć może wydawać się to dość nierealne, ale najprawdopodobniej – w ciągu kolejnych 50 lat roboty zastąpią większość wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych.

Robotyka i automatyka – niezliczone możliwości dla polskich przedsiębiorstw

Wielu polskich przedsiębiorców poszukuje możliwości na zoptymalizowanie pracy ich firmy. Dotyczy to osób działających w najróżniejszych branżach. Przykładowo – jeszcze przed trzema dekadami niemal wszystkie obowiązki księgowych wykonywane były za pomocą „ludzkich rąk”. Obecnie natomiast, księgowanie odbywa się przede wszystkim przy użyciu specjalnego oprogramowania komputerowego, które potrafi zastąpić pracę nawet kilkudziesięciu osób. W rezultacie – firmy zatrudniające na początku lat 90. nawet 50 księgowych, obecnie mogą ograniczyć się zaledwie do dwóch pracowników, właśnie dzięki powierzeniu wykonywania ich obowiązków maszynom.

Zmiany te dotyczą także branż, w których pracownicy wykonują prace fizyczne. Mowa między innymi o pracownikach fabryk, pracownikach fizycznych oraz osobach pracujących manualnie. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny mogą wykonywać tego typu prace niezwykle precyzyjnie oraz szybko, z korzyścią dla użytkujących je przedsiębiorców.

Robotyka i automatyka przemysłowa

Roboty wykonujące obowiązki pracownicze są projektowane pod kątem konkretnych miejsc pracy i potrzeb wynikających z ich specyfiki. Firmy oferujące automatyzację procesu pracy dysponują zwykle własnym, profesjonalnym parkiem maszynowym, pozwalającym na zaprojektowanie i produkcję maszyn różnych rozmiarów i o różnym stopniu komplikacji. Do takich należy DS-Technic, niezwykle popularny dostawca nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla przedsiębiorstw różnych branż.

Automatyzacja pracy może polegać nie tylko na dostarczeniu i zaprogramowaniu profesjonalnych maszyn wykonujących określone obowiązki, ale także na koordynacji pracy człowiek-maszyna. Niektóre etapy procesu produkcyjnego mogą wymagać nadzoru ze strony człowieka-operatora, który uruchamia, zatrzymuje oraz reguluje pracę danej maszyny, a także dostarcza jej potrzebnych materiałów. Najbardziej zautomatyzowane urządzenia to te, w których pracy operatorzy nie biorą żadnego udziału, a maszyna samodzielnie wytwarza produkt od początku aż do efektu finalnego.

Robotyka i automatyzacja pracy dają duże możliwości nie tylko firmom z branży wytwórczej, ale także – usługowej. Coraz częściej roboty mogą zastępować człowieka w świadczeniu konkretnych usług. Najlepszym tego przykładem są specjalne oprogramowania i urządzenia, pozwalające na obsługę klientów w takich miejscach jak sklepy, urzędy czy punkty poczty. Maszyny o wiele lepiej radzą sobie z obsługą klientów trudnych, „roszczeniowych”, którzy tak często stanowią duży problem w czasie kontaktu z pracownikami ludzkimi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ