Preparat do dezynfekcji rąk – dlaczego warto mieć go przy sobie?

0
916
preparat do dezynfekcji rąk

Mycie rąk to w dzisiejszych czasach podstawa ochrony przed drobnoustrojami. Czasami jednak, głównie będąc poza domem, nie mamy możliwości, aby często myć ręce. Rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie preparatu do dezynfekcji, którego można użyć w każdym miejscu i o każdym czasie, a dodatkowo jego opakowanie zmieści się w torebce czy nawet w kieszeniach spodni.

Przestrzeń publiczna

Będąc w pracy, jadąc autobusem czy robiąc zakupy jesteśmy narażeni na kontakt z drobnoustrojami. Dotykamy bowiem powierzchni i rzeczy, które należą do tak zwanej przestrzeni wspólnej. Niestety, na tego typu powierzchniach mogą znajdować się liczne bakterie, wirusy i grzyby, które atakują nasz organizm i wywołują różnego rodzaju choroby i infekcje. Dobrze zatem mieć przy sobie preparat do dezynfekcji rąk dokądkolwiek tylko wychodzimy. Preparat do dezynfekcji rąk powinien być oparty na alkoholu w stężeniu minimum 60 procent, aby mógł on poradzić sobie ze wszystkimi patogenami. Preparaty antybakteryjne, choć są bardzo popularne i stosunkowo tanie, nie niszczą wirusów ani grzybów, a jedynie, jak sama nazwa wskazuje, bakterie. Dezynfekować ręce warto również po ich umyciu, na przykład podczas wizyty w publicznej toalecie. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy mydło poradzi sobie z wszelkimi zarazkami na tyle dobrze, co preparat do dezynfekcji rąk.

Gdzie kupić dobre preparaty?

Preparaty do dezynfekcji rąk można kupić zarówno w zwykłych supermarketach, jak i w aptekach. Czy ten ze sklepu będzie różnił się w jakikolwiek sposób od tego z apteki? Nie, i z tego też powodu preparat do dezynfekcji rąk można kupić niemal wszędzie, gdyż pod względem właściwości wszystkie zachowują się tak samo. Ważne jednak, aby preparat miał odpowiednio stężony alkohol w składzie, gdyż tylko to gwarantuje działanie ochronne przez większością patogenów. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na zawartość alkoholu preparaty do dezynfekcji rąk zwykle nie pachną w sposób przyjemny dla nozdrzy, zatem do droższych produktów dodawane są substancje zapachowe, które mają nieco osłabić woń alkoholu. Tymczasem w tańszych preparatach zwykle ich nie znajdziemy, jednak ta różnica jest jedynie kosmetyczną, nie mającą wpływu na działanie produktu. Preparaty można zakupić w różnego rodzaju opakowaniach – najmniejsze z nich zmieszczą się w torebce, a nawet w kieszeni spodni. Warto jednak przy okazji większych zakupów zakupić preparat o większej objętości, gdyż może ona stanowić potrzebny zapas na wypadek, gdyby zabrakło nam kieszonkowego preparatu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ