Na czym polega lipidogram?

0
1554

Podwyższone stężenie lipidów w naszym organizmie, znacznie przewyższające zapotrzebowanie organizmu, jest bardzo ważnym problemem zdrowotnym. Lipidogram, to badanie, które służy do określenia na jakim poziomie kształtuje się poziom lipidów w naszym organizmie.
Lipidogram obejmuje swoim badaniem oznaczenie stężeń następujących lipidów: cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, frakcji HDL cholesterolu oraz trójglicerydów.
Cholesterol jest głównym budulcem tkanek naszego organizmu oraz niektórych hormonów. Jest niezbędny do syntezy witaminy D. Źródłem cholesterolu jest przede wszystkim tłuszcz zwierzęcy, a jego produkcją zajmuje się wątroba.
Cholesterol można podzielić na dwie grupy, na ten dobry oraz zły, czyli odpowiednio cholesterol HDL oraz cholesterol LDL. Cholesterol HDL wnika w ściany naczyń krwionośnych, a następnie je opuszcza zbierając ze sobą nadmiar cholesterolu, natomiast LDL wnika w ściany układu krwionośnego na stałe, zwężając naczynia i zmniejszając przepustowość żył.
Badanie poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo ważne dla naszego życia oraz zdrowia, wyniki te informują nas o ryzyku wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Profilaktycznie powinno się wykonywać badania cholesterolu całkowitego co około 5 lat, u każdej osoby u której nie występuje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych.
Ryzyko choroby niedokrwiennej wzrasta u osób nie tylko z podwyższonym cholesterolem LDL, ale również u osób, które nałogowo palą papierosy, są między 45 a 55 rokiem życia, mają cukrzycę, są po przebytym zawale serca, mają nadwagę lub są otyłe.
Lipidogram należy wykonać na czczo, czyli od naszego ostatniego posiłku powinno minąć minimum 12 godzin. W przed dzień badania nie wolno drastycznie zmieniać diety ani przeprowadzać głodówki, wynik wyjdzie przez to zafałszowany. Nie należy również rezygnować z przyjmowania leków przepisanych nam przez lekarza, jednak o ich przyjmowaniu należy poinformować personel laboratorium który pobiera od nas próbkę krwi.

www.zdrowie.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ