Łuki profesjonalne i amatorskie

0
892

Łucznictwo to klasyczny sport, znany ludziom od wieków. Obecnie wykorzystuje się je głównie w celach rekreacyjnych i sportowych, rzadziej do polowań na zwierzynę. Jeśli również chciałbyś dołączyć do grona łuczników, z pewnością powinieneś poznać różne możliwości, które oferuje to hobby.

Dlaczego warto zainteresować się łucznictwem?

Łucznictwo na pierwszy rzut oka wydaje się wielu osobom zajęciem niezbyt porywającym. Jednak każdy, kto choć raz spróbuje tego hobby, nie jest w stanie się od niego oderwać. Możliwość wypróbowania własnych sił i oddania celnego strzału jest wielkim wyzwaniem i przynosi ogromną satysfakcję. Rywalizacja z innymi zawodnikami, którzy również mają za zadanie trafić w sam środek tarczy, przynosi dodatkową adrenalinę.

Jednak nie tylko możliwość zmierzenia własnych sił i rywalizacji daje przyjemność płynącą z tego hobby. Również fakt, że możemy ćwiczyć precyzję, uwagę i celność to korzyści, których nie można przecenić.

Podstawowe typy łuków

Łuki dla profesjonalistów i amatorów możemy podzielić na kilka różnych typów w zależności od ich budowy oraz przeznaczenia. Najbardziej podstawowym z nich jest oczywiście łuk tradycyjny, który wykonany jest podobnie jak łuki używane setki lat temu, z jednego kawałka drewna, ale także z laminatu czy włókien węglowych. Wśród łuków tradycyjnych możemy wyróżnić łuki długie i krótkie (refleksyjne). Tradycyjnie drugie z nich przeznaczone były do łucznictwa konnego, ale są też pomyślnie wykorzystywane w łucznictwie terenowym.

Drugim najbardziej typowym jest łuk klasyczny, olimpijski, który wykorzystywany jest przede wszystkim w łucznictwie olimpijskim, ale też w łucznictwie terenowym w różnych kategoriach sportowych. Składa się z majdanu, refleksyjnych ramion i osprzętu.

Bardzo charakterystycznym typem łuku jest łuk bloczkowy, który dzięki swojej konstrukcji wymaga mniejszej siły naciągu od łucznika niż łuki klasyczne i tradycyjne. Maksymalna siła wymagana jest mniej więcej w połowie maksymalnej długości naciągu, a następnie łucznik musi wykorzystywać już tylko około 30-50% swojej siły, co ułatwia oddawanie wielu strzałów podczas zawodów sportowych. Warto przy tym pamiętać, że łuk bloczkowy zazwyczaj wymaga używania spustu do wystrzelenia strzały.

Łuki typu hunter (polowe) są typowymi łukami dla profesjonalistów, którzy wykorzystują je nie w celach sportowych, ale do polowań. Są idealnie dostosowane do łucznictwa terenowego i zazwyczaj posiadają refleksyjne ramiona.

Na koniec warto też wyróżnić łuki rekreacyjne, które są idealne dla osób początkujących, ćwiczących dopiero swoje umiejętności. Zazwyczaj mają niewielką siłę naciągu i służą do typowo hobbystycznego strzelectwa.

Strzały do łuków

W zależności od tego, co pragniemy osiągnąć, musimy zastosować w łucznictwie także odpowiednie strzały. Klasycznie wykonywano je z drewna, a obecnie służą one do łucznictwa tradycyjnego i rekreacyjnego. Obecnie coraz częściej spotyka się jednak strzały z włókna szklanego, aluminium czy włókna szklanego. Te ostatnie odznaczają się najwyższą precyzją i skutecznością, a także wysoką wytrzymałością, co czyni je idealnym wyborem dla profesjonalistów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ