Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać?

0
1573
Krew pępowinowa - czy warto ją pobierać?

Bankowanie krwi pępowinowej jest jedną z metod mających na celu utrzymanie zdrowia nowonarodzonego dziecka.

Zalety deponowania krwi pępowinowej

Krew pępowinowa, czy warto ją deponować – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłych rodziców. Odpowiedź wydaje się oczywista: tak. Mimo iż komórki macierzyste, które są obiektem wielu badań naukowych, można pobierać ze szpiku oraz krwi obwodowej, dziesięciokrotnie lepsze właściwości regeneracyjne wykazują komórki z krwi pępowinowej. Mogą one w przyszłości, po przeszczepie autogenicznym (dawcą i biorcą jest ta sama osoba) lub allogenicznym (biorcą komórek jest bliski krewny dawcy), uratować życie dziecka lub jego najbliższych, np. rodzeństwa. Ogromną zaletą pobrania i przechowywania krwi pępowinowej jest czas. Mimo iż krew pępowinowa może być pobrana raz w życiu, a jej ilość jest ograniczona, to może być przechowywana przez kilkadziesiąt lat, bez utraty ważnych właściwości. Komórkami macierzystymi leczy się 80 jednostek chorobowych.

Głównie za pomocą wspomnianych przeszczepów komórek macierzystych i silnych właściwości regeneracyjnych, wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, onkologicznych, okulistycznych, w ortopedii, hematologii, kosmetologii.

Ich właściwości uważane są przez wielu naukowców za przyszłość medycyny. Niektórzy uważają, iż w przyszłości dzięki nim możliwe będzie odtwarzanie całych organów. Wiodącym krajem w przeprowadzaniu badań z wykorzystaniem komórek macierzystych są Stany Zjednoczone.

Przygotowanie do pobrania krwi pępowinowej

Warto zapoznać się z ofertami różnych banków komórek macierzystych. Często różnią się one chociażby ceną, która nie zawsze jest proporcjonalna do jakości usług. Po podjęciu decyzji przyszli rodzice podpisują umowę z bankiem i dokonują odpowiedniej wpłaty, zazwyczaj wstępnej. Następnie otrzymują zestaw do pobrania krwi pępowinowej, który koniecznie muszą zabrać ze sobą do szpitala w dniu porodu i przekazać personelowi medycznemu.

Na czym polega deponowanie krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa pobierana jest zaraz po urodzeniu dziecka, po odpępnieniu. Proces ten trwa około 5 min, uzależniony jest od wprawy osoby pobierającej. Aby położna mogła pobrać krew pępowinową, musi przejść odpowiednie przeszkolenie i uzyskać certyfikat. Po pobraniu krew jest zgodnie z zaleceniami producenta zabezpieczana oraz odsyłana kurierem do banku, gdzie będzie przechowywana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ