3 pytania o ubezpieczenia samochodu zadawane często przez początkujących kierowców

0
1533
3 pytania o ubezpieczenia samochodu zadawane często przez początkujących kierowców3 pytania o ubezpieczenia samochodu zadawane często przez początkujących kierowców

Właśnie odebrałeś prawo jazdy i dopiero zaczynasz swoją przygodę za kierownicą? Pewnie w Twojej głowie pojawia się wiele pytań dotyczących korzystania z pojazdu, a w tym także o kwestie formalne, jak ubezpieczenie samochodowe. Poznaj odpowiedzi na pytania, które mogą Cię nurtować, zanim na dobre rozpoczniesz korzystanie z samochodu.

Dlaczego Twoje OC jest takie drogie?

Ubezpieczenie początkującego kierowcy zwykle jest dosyć drogie. W stosunku do polisy Twojego taty, wujka lub dziadka, możesz otrzymać ofertę ze składką nawet dwu- lub trzykrotnie wyższą niż starszych kierowców w rodzinie. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest bardzo prozaiczny. Cena ubezpieczenia będzie zależała od Twojej historii jazdy i doświadczenia na drodze. Skoro tych jeszcze nie masz, ubezpieczyciel musi Cię lepiej poznać, aby zaproponować Ci korzystniejsze warunki.

Niskie składki zwykle otrzymują kierowcy, którzy mogą pochwalić się wieloletnim korzystaniem z pojazdu i bezszkodową historią jazdy. Ubezpieczanie takich osób jest dla zakładów ubezpieczeniowych o wiele mniej ryzykowne. Przedstawiciel TU, widząc, że dany kierowca dobrze radzi sobie na drodze, a doświadczenie pozwala mu zapanować nad autem na tyle, aby uniknąć kolizji, będzie bardziej skłonny zaproponować mu niższą cenę OC. Ty też do tego dojdziesz.

Gdy wyjeździsz swoje i nie będziesz sprawcą kolizji, ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w czasie trwania wykupionej u niego polisy również będziesz jeździł bezpiecznie i bezwypadkowo. W ten sposób dorobisz się swoich własnych zniżek, które z czasem mogą sięgać 30%, 40%, a nawet 60%. Wówczas cena Twojego OC będzie o wiele niższa.

Jak uzyskać niższą składkę?

Na wysokość kosztów związanych z polisą ma wpływ także szereg innych czynników. Jeśli korzystałeś z porównywarki ubezpieczeń, np. na panocek.pl, na pewno orientujesz się w tym, jakich danych potrzebuje ubezpieczyciel, aby przygotować dla Ciebie ofertę.

Jakie informacje mają wpływ na wysokość składki, którą możesz obliczyć w kalkulatorze OC?

  • Stan cywilny i fakt posiadania dzieci. Jeśli posiadasz rodzinę, prawdopodobnie będziesz jeździł przepisowo i bezpiecznie, bo odpowiadasz nie tylko za siebie, ale także za bliskich.

  • Adres zamieszkania. Mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą zwykle liczyć na korzystniejsze ceny polisy, bo w ich miejscu zamieszkania jest mniejsze natężenie ruchu. Ubezpieczyciele dysponują wykazem miast, a nawet dzielnic, w których dochodzi do największej i najmniejszej liczby kolizji. Jeśli w Twojej okolicy ciągle zdarzają się stłuczki, musisz liczyć się z nieco wyższą składką niż mieszkańcy osiedli, gdzie współczynnik wypadków drogowych jest mniejszy.

  • Marka i model samochodu. Jeśli chodzi Ci po głowie zakup szybkiego, sportowego auta, żeby pochwalić się nim przed kumplami, przemyśl to jeszcze raz. Audi czy BMW będą oznaczały dla TU większe ryzyko związane z koniecznością wypłaty odszkodowania niż inne marki. Z tych pojazdów korzystają zazwyczaj miłośnicy szybkiej, brawurowej jazdy, którym daleko do bezpiecznego poruszania się po drodze.

  • Liczba osób korzystających z pojazdu. Oprócz Ciebie współwłaścicielem Twojego samochodu będzie Twój tato lub starszy brat? Bardzo dobrze! Jego doświadczenie i zniżki pozwolą nieco obniżyć cenę ubezpieczenia samochodowego.

Abstrahując od aspektów ściśle dotyczących Ciebie, warto poszukać także ubezpieczycieli, którzy oferują atrakcyjne promocje. Te również wpłyną na wysokość Twojej składki. Przemyśl też zakup polisy przez Internet. Dla kupujących online niektóre TU także przewidziały dodatkowe zniżki.

Jak wybrać ubezpieczyciela?

Choć przy zakupie ubezpieczenia OC najważniejsza będzie dla Ciebie jego cena, zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym kierowcą, to wybierając AC, NNW czy assistance zastanowisz się nad wiarygodnością ubezpieczyciela, który przedstawia Ci ofertę. Firm ubezpieczeniowych jest na rynku tak wiele, że trudno zorientować się w tym, które z nich są godne zaufania.

Zwracając uwagę na ten aspekt, zasięgnij porady innych kierowców. Przede wszystkim poszukaj opinii na temat danego ubezpieczyciela. Posiadacze pojazdów często piszą o swoich doświadczeniach związanych z dopełnianiem formalności czy wypłatą odszkodowania.

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu, korzystając z serwisów ubezpieczeniowych? Oprócz porównywarki możesz skorzystać z rankingów ubezpieczeń. Takie zestawienia najlepszych towarzystw są udostępniane przykładowo raz w miesiącu lub rzadziej – raz w roku. Rankingi są tworzone w oparciu o dane z porównywarek internetowych, dlatego zobaczysz w nich, jakie TU są najczęściej wybierane przez kierowców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ