Jak przełamać swój lęk przed dentystą?

0
1458

Lęk przed dentystą zaczyna rodzić się i rozwijać już w bardzo młodym wieku. Jeżeli twoje pierwsze spotkanie z tym lekarzem nie zakończyło się zbyt pomyślnie, bo z gabinetu wybiegłeś z wielkim płaczem, podświadomie mogłeś skojarzyć to miejsce z czymś złym, czego koniecznie należy unikać. Tak też właśnie starasz się czynić, dlatego twoja klinika stomatologii widuje cię maksymalnie raz na kilka lat, kiedy to ból zęba jest tak silny, że nie jesteś już w stanie normalnie funkcjonować. Gdybyś natomiast regularnie odwiedzał podobne placówki, mógłbyś skutecznie uchronić się przed podobnymi sytuacjami. W tym celu zadbaj najpierw o to, aby pokonać swoją fobię. Da się to zrobić. Możesz to zrobić zupełnie sam.

Ludzka psychika potrafi być naprawdę kreatywna. Jeśli boisz się wizyty u dentysty, a właśnie taka czeka cię w najbliższym czasie, sam zaczynasz się nakręcać. Wyobrażasz sobie w wolnym czasie, że podczas tego spotkania stomatolog nieumiejętnie wyrwie twój ząb, uszkadzając przy okazji nerw twarzy. Zaczynasz sobie wmawiać, że środek znieczulający na pewno nie zadziała zbyt dobrze, przez co nawet zwykłe borowanie okaże się tragicznie nieprzyjemnym zabiegiem. Sam po prostu próbujesz się nakręcać i nawet nie starasz się tego zahamować. Co możesz zrobić? Przestać myśleć. Nie zastanawiaj się nad tym, jak będzie wyglądać kolejna wizyta u stomatologa. Nie skupiaj się na niej, a po prostu potraktuj ją jak kolejne zadanie do wykonania. Zaufaj też swojemu stomatologowi i przynajmniej ten jeden raz podejdź do niego na spokojnie. Sam zacznij też rozmawiać z lekarzem i zadawaj mu dosłownie wszystkie pytania, które tylko przyjdą ci do głowy. Popatrz też, czy twoja klinika stomatologiczna w Poznaniu właściwie się tobą opiekuje. Jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś ją po prostu zmienić.

Każdą fobię można pokonać, jeśli tylko chce się to zrobić. Spróbuj zatem wyeliminować swój lęk przed dentystą, by od tej pory każdą kolejną wizytę u stomatologa przeżywać zupełnie na spokojnie.

Więcej porad z zakresu stomatologii przeczytasz na stronie klinika-stomatologiczna-poznan.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ