Historia nietolerancji pokarmowych

0
1250
Historia nietolerancji pokarmowych

Jedzenie jest najelementarniejszą potrzebą człowieka. Odkąd istniejemy musieliśmy jeść, rzeczy, które służyły nam za posiłek zmieniały się na przestrzeni lat. W epoce kamienia łupanego ludzi prowadzili koczowniczy tryb życia. Co to znaczy?

To znaczy, że nie tworzyli oni osad, a podróżowali z jednego miejsca do drugiego. Co wtedy spożywano? Głównym składnikiem diety ówczesnych ludzi było mięso z upolowanych zwierząt. Jako urozmaicenie diety spożywano również płody lasu, czyli głównie owoce leśne. Krótko mówiąc wszystko co znaleziono w lesie.

Z czasem, gdy człowiek opanował sztukę krzesania ognia mięso, które spożywali było poddawane obróbce termicznej, co pozwalało pozbyć się pasożytów oraz ułatwić organizmowi przetworzenie posiłku, ponieważ surowe mięso gorzej się trawi u ludzkim żołądku oraz dostarcza mniej wartości odżywczych. Pomimo opanowania ognia przez człowieka, ten nie postanowił się jeszcze osiedlić postanowił dalej prowadzić koczowniczy tryb życia.

Dopiero po upływie wielu setek a nawet tysięcy lat rasa ludzka postanowiła osiedlić się w jednym miejscu. Za zmianą trybu życia szły też różne nowe technologie, których człowiek musiał się nauczyć. Człowiek opanował dwie ważne technologie/umiejętności były to: umiejętność uprawy ziemi oraz umiejętność hodowli zwierząt.

Obie te umiejętności sprawiły, że ludzie uzyskali znacznie większą różnorodność jedzenia. Pozwoliło to zwiększyć poziom wartości odżywczych oraz witamin dostarczanych do organizmów człowieka. Wówczas nikt nie myślał o czymś takim jak nietolerancja żywności. Wszyscy jedli wszystko, ponieważ byli przekonani, że jeśli teraz nie zjedzą to być może jutro nie będą mieli co włożyć do przysłowiowego garnka.

Obecnie panuje moda na przynależność do jakiejś grupy różniącej się od reszty sposobem spożywania oraz rodzajami artykułów spożywczych. Obecnie wiele osób z obawy na fakt, że zatruje się jakimś jedzeniem woli się upewnić czy ten rodzaj jedzenia jest dla niej bezpieczny czy nie. Bardzo często ludzie zadają sobie pytanie: „Jak sprawdzić czy mam nietolerancje pokarmowe”.

W dobie internetu ludzie nie szukają odpowiedzi w książkach czy u specjalistów tylko wpisują frazę w przeglądarkę internetową. Pierwsze co widzą to w większości przypadków są „testy na nietolerancje pokarmowe”. Częste strony lub frazy wyszukiwane przez ludzi to: test na nietolerancje pokarmowe. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób możemy sobie jedynie zaszkodzić. Niestety nie, każdy to rozumie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ