Cesarskie cięcie: za i przeciw

0
2631

Zapraszamy wszystkie kobiety planujące rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia do przeczytania tego artykułu. Z niego dowiecie się, co warto wiedzieć o negatywnych skutkach cesarskiego cięcia.

Jednym z negatywnych skutków cesarskiego cięcia wykonywanego „na zimno”, o którym wciąż zbyt mało się mówi, jest opóźnienie wystąpienia laktacji u matki. Cesarskie cięcie na tzw. zimno jest przeprowadzane jako zabieg planowany, czyli kobieta zgłasza się do szpitala w konkretnym terminie i wtedy jest przygotowywana do operacji. Warto wiedzieć, że w takim przypadku nie dochodzi do pojawienia się naturalnej akcji porodowej, przez co organizm nie dostaje sygnału do rozbudzenia laktacji, jak ma to miejsce w przypadku porodu naturalnego.

Czy cesarskie cięcie zawsze wiąże się z tym, że kobieta nie będzie mogła karmić piersią?

Oczywiście nie można powiedzieć, że wszystkie kobiety po cesarce nie karmią piersią. Trzeba jednak przyznać, że właśnie w grupie tych osób najwięcej dzieci jest karmionych mlekiem modyfikowanym już w pierwszych miesiącach swojego życia.

Co zrobić, by po cesarce karmić piersią?

Jak wiadomo, karmienie piersią, czyli naturalnym pokarmem, to najlepsza metoda odżywiania noworodka. Zaleca się, by mleko matki było wyłącznym pokarmem dziecka do 5-6 miesiąca życia.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu jest jak najbardziej możliwe. Wiele szpitali chce ułatwić to zadanie matkom i dlatego dokłada wszelkich starań, by pierwsze przyłożenie dziecka do piersi odbyło się jak najszybciej. W nowoczesnych szpitalach już w ciągu pierwszych dwóch godzin od zabiegu do kobiety przychodzi tzw. doradca laktacyjny, który pomaga prawidłowo przyłożyć dziecko do piersi.

Sposób karmienia noworodka inwestycją w jego przyszłość

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla maluszka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są mu potrzebne nie tylko w danym tygodniu czy miesiącu życia, ale również o określonej porze dnia. Posiada składniki budujące odporność maluszka, których nie znajdziemy w takiej samej postaci w mleku modyfikowanym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ