Jakie farby do malowania ścian?

0
2923

Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór farb przeznaczonych do malowania ścian wewnątrz domu czy mieszkania. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się farby emulsyjne. Wśród nich wyróżnić można jednak farby lateksowe i akrylowe. Przyjrzyjmy się więc właściwościom tych farb, aby dokonać dobrego wyboru.

Cechy farb lateksowych i akrylowych

Największą zaletą tych farb jest fakt, iż nadają się one do malowania płyt gipsowo-kartonowych, cegły, betonu i cegły. Farby te mają bardzo dobre właściwości kryjące, ich aplikacja jest bardzo prosta. Do tego nie ściekają one z wałka lub pędzla, a więc w trakcie malowania jest znacznie mniej bałaganu. Dodatkowy plus tych farb to wodorozcieńczalność. Dzięki temu nie wydzielają one przykrego zapachu, są bezpieczne dla naszego zdrowia. Farbę akrylową możemy zastosować w każdym pomieszczeniu. 

Dobieramy farbę do pomieszczenia

Jak już wspomnieliśmy, farby akrylowe nadają się do malowania ścian w każdym pomieszczeniu. Ale czasem potrzebujemy farby do pomieszczeń, które są narażone na zabrudzenia czy do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. W pierwszym przypadku powinniśmy wybrać farbę, którą można zmywać. Oczywiście farby bardzo odporne na zmywanie, wręcz na szorowanie są najdroższe. O tym, czy farba jest odporna na zmywanie świadczy jej klasa odporności. Zgodnie z polską normą farby zostały podzielone na 5 klas. Te, które należą do klasy 1 są najbardziej odporne na zmywanie, możemy je myć na mokro. Farby oznaczone klasą „5” w zasadzie nie nadają się do zmywania. Są jednak najtańsze.  Ale nie zawsze opłaca się oszczędzać. Malują ścianę na przykład w przedpokoju tańszą, ale mniej odporną na zmywanie farbą, zaoszczędzimy tylko pozornie. Bardzo szybko będziemy musieli pomieszczenie to odnowić. Jeszcze inną farbę powinniśmy wybrać, jeżeli zamierzamy malować nią ściany w kuchni i łazience. Musi ona być nie tylko odporna na zmywanie, ale także zabezpieczać ścianę przed rozwojem grzybów pleśniowych i wilgoci. 

Jaka powłoka?

Najbardziej popularne farby emulsyjne dają na pomalowanej ścianie matowy efekt. Ale w sklepach są także farby dzięki, który uzyskamy lekki połysk. Taki efekt osiągniemy wybierać emulsję satynową. Pamiętajmy jednak, że ściany, które zamierzamy malować emulsją satynową muszą być idealnie gładkie. Farba ta nie ukryje niedoskonałości ściany, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej je podkreśli. 

Nowy kolor ścian to najszybszy i najtańszy sposób na efektowną metamorfozę wnętrza. Dobra farba do malowania ścian powinna być wydajna i odporna na zmywanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ