6 zasad, które pomogą Ci utrzymać porządek w przedpokoju zimą

0
2063
6 zasad, które pomogą Ci utrzymać porządek w przedpokoju zimą

Czysty przedpokój to duma i wizytówka każdego domostwa. Jednak zimą bywa, że trudno jest utrzymać w nim porządek. Niemal codziennie wnosimy do niego śnieg, błoto, piach i sól. W jaki sposób zadbać o czystość w korytarzu, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu i energii? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Czysta barwa

Ogromnym ułatwieniem w utrzymaniu porządku, zwłaszcza w korytarzu, jest odpowiednia kolorystyka. Nie jest tajemnicą, że na jasnych ścianach o wiele bardziej widoczne są nawet najdrobniejsze plamki. Już na etapie projektowania mieszkania warto wziąć to pod uwagę. Możemy jednak pozwolić sobie na przykład na białe lub beżowe meble do przedpokoju, pod warunkiem, że wybierzemy materiał łatwy do wyczyszczenia, na przykład lakierowane drewno. Upewnijmy się też czy wszelkie tapicerowane elementy będzie można w szybki i skuteczny sposób wytrzeć na mokro.

Zawsze pod ręką

Zdecydowanie trafionym pomysłem będzie przeznaczenie jednej szafki na najpotrzebniejsze środki czystości. Dzięki temu w przypadku nagłej potrzeby od razu będziemy wiedzieć gdzie ich szukać. Płyn do mycia luster, płyn do podłóg, specjalny środek do czyszczenia drewnianych mebli, zmiotka czy ścierki to absolutna podstawa. Pamiętajmy też o naszej garderobie. Przyda nam się, chociażby, pasta do butów, mokre chusteczki czy rolka do ubrań.

Na straży porządku

Dobrze zorganizowany przedpokój to klucz do sukcesu. Niech każda szafka i półka służy do przechowywania konkretnych przedmiotów. Jeśli będziemy trzymać się ustalonego systemu, nigdy nic nam nie zginie. Pojemna szafa i wygodne do wysuwania szuflady pomieszczą wszystko, dzięki czemu we wnętrzu zapanuje ład, a ukryte rzeczy nie ulegną zniszczeniu.

Zewnętrzny wieszak pozwoli na wysuszenie kurtek i płaszcza, zanim włożymy je do szafy, żeby nie zamoczyć pozostałych ubrań. Świetnym pomysłem będzie ustawienie blisko wejścia pufy lub szafki na buty z siedziskiem. Dzięki temu, zaraz po powrocie do domu, będziemy mogli ściągnąć obuwie, zamiast spacerować w nim po całej podłodze i roznosić śnieg i piach.

Przyjaciółmi porządku są też przeróżne pojemniki, kosze i worki do przechowywania. Włożone do szafy przezroczyste pudełka pozwolą nam zorganizować jej przestrzeń tak, aby w ergonomiczny sposób wykorzystać jak najwięcej miejsca. Postawiony tuż przy drzwiach kubeł może posłużyć do odłożenia mokrego parasola, a specjalna wycieraczka lub mata do odstawienia brudnych butów.

Dobre nawyki

Czystość naszego mieszkania zależy wyłącznie od nas. Jeśli chcemy cieszyć się porządkiem, musimy o niego dbać i regularnie sprzątać. Co najmniej raz na tydzień warto wytrzepać dywany, umyć podłogę i zetrzeć kurze. Jednak w czasie zimy, a zwłaszcza podczas brzydkiej pogody, starajmy się walczyć z brudem na bieżąco. Od razu po przyjściu do domu wyczyśćmy zabłocone buty, później może być nam trudniej zdrapać zaschnięty osad. To samo dotyczy zamokniętych ubrań i parasolek, im szybciej się nimi zajmiemy, tym lepiej. Jeśli zdarzy się nam ubrudzić podłogę, dywan czy meble, nie czekajmy z ich umyciem.

Zimowy przegląd

Warto poświęcić trochę czasu na wymianę garderoby w szafie i na półkach. Zanim zaskoczy nas śnieżna zima, przejrzyjmy nasze ubrania i wymieńmy letnią odzież i buty na cieplejszą. Przez najbliższe miesiące nie przydadzą nam się również rzeczy z okresu przejściowego. Jeśli będziemy przechowywać w przedpokoju tylko te, których aktualnie używamy, zyskamy więcej miejsca. Przy okazji możemy sprawdzić które elementy naszej garderoby są już za małe, niemodne lub zniszczone. Posegregujmy je i pozbądźmy się tych niepotrzebnych, na przykład oddając je komuś.

Świeże zapachy

Ważnym, choć niewidocznym aspektem świadczącym o czystości jest zapach. Nieprzyjemny zaduch może odrzucać, więc warto od czasu do czasu przewietrzyć nasz przedpokój. Regularnie wynośmy śmieci i pierzmy ubrania, żeby uniknąć nieprzyjemnych woni. Pamiętajmy też o butach, które zimą bardzo szybko pocą się w środku. Możemy na przykład włożyć do nich zapachową saszetkę lub użyć specjalnego dezodorantu. Wspaniałą alternatywą dla odświeżaczy powietrza mogą być świece oraz suszki zapachowe. Kompozycja kwiatów i liści wsypana do wazonu będzie nie tylko cudownie pachnieć, ale też pięknie wyglądać.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ