Wysokość blatu kuchennego a komfort użytkowania. O czym warto pamiętać?

0
2725
Wysokość blatu kuchennego a komfort użytkowania. O czym warto pamiętać?

Bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na komfort użytkowania blatu kuchennego jest to na jakiej wysokości się on znajduje. Nieodpowiednie wymiary mogą stanowić znaczną niedogodność w trakcie jego użytkowania. Jeśli chciałbyś dowiedzieć jakie będą najbardziej optymalne, przeczytaj nasz artykuł – “Wysokość blatu kuchennego a komfort użytkowania. O czym warto pamiętać?”.

Standardowa wysokość blatu

Obecnie standardowa wysokość blatu kuchennego to 85 cm. Taką wysokość przeważnie mają blaty, na których stoją różne urządzenia (np. ekspres do kawy czy sokowirówka). Wysokość ta wynika ze standardowych wymiarów dolnych szafek kuchennych, w których wymiar ten nie przekracza 70 cm. Natomiast grubość blatu kuchennego rzadko przekracza 4 centymetry. Należy pamiętać, że wysokość ma też wpływ na obciążenie naszego kręgosłupa np. w trakcie gotowania, dlatego właśnie tak istotne jest to aby jej nie przekraczać. Na szczęście nowoczesne zestawy kuchenne projektowane są tak aby jak najlepiej spełniać swoje funkcje poprzez zastosowanie ergonomicznych rozwiązań.

Niestandardowa wysokość blatu

Istnieje możliwość umieszczenia blatu na innej wysokości niż ta, która jest najczęściej spotykana czyli 85 centymetrów. Komfortowa wysokość blatu uzależniona jest od wzrostu użytkownika – jeśli wynosi on więcej niż 175 cm, wówczas powinno się stosować blat wyższy. Wymiary poszczególnych modeli są uzależnione też od ich przeznaczenia. Dla przykładu – blaty przeznaczone do spożywania posiłków są niższe niż blaty przeznaczone do ich przygotowywania. Jednak coraz częściej, szczególnie w małych kuchniach stosuje się blaty o jednakowej wysokości. Posiadając większą kuchnię nie mamy już takich ograniczeń, a co za tym idzie dużo większe pole manewru w zakresie zagospodarowania przestrzeni.

blat kuchenny

Wysokość blatu w kuchni

Wspomniane w powyższych akapitach standardowe i niestandardowe wysokości blatów  mają istotny wpływ na wygodę ich eksploatacji. Dzięki badaniom ustalono, że podczas przygotowywania posiłków łokcie powinny znajdować się na wysokości 15 cm w odniesieniu do blatu. Meble kuchenne z odpowiednio dobraną wysokość blatu w kuchni gwarantują przede wszystkim, że ich użytkowanie nie będzie wiązało się z nadwyrężeniem kręgosłupa.Blat przeznaczony do pracy stojącej powinien być na wysokości 90 centymetrów, a na wysokości 110 centymetrów powinien znajdować się barek. Oczywiste jest, że na komfort użytkowania blatu ma też wzrost samego użytkownika, nie trzeba wyjaśniać, że dla osoby niskiej zbyt wysoko umieszczony blat będzie nie do użytku, a dla osoby wysokiej blat, który będzie umieszczony nisko będzie stanowił nie lada problem, zmuszając do korzystania z niego w niewygodnej pozycji.

Meble powinny być ergonomiczne. Warto więc wziąć pod uwagę, że wysokość blatu kuchennego ma wpływ nie tylko na wygodę korzystania z niego, ale także na nasze zdrowie. Dobrze jest więc przy planowaniu swojej kuchni zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię.

Artykuł inspirowany produktami https://marketmeblowy.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ