Wina nowozelandzkie. Doskonałe Sauvignon Blanc i o wiele więcej

0
795
Wina nowozelandzkie

Nowa Zelandia to nowa, gorąca destynacja w świecie win. Chociaż winorośl pojawiła się tu stosunkowo niedawno, to Nowozelandczycy szybko nadrobili zaległości. Obecnie zwłaszcza w produkcji białego wina śmiało konkurują z wyrobami Starego Świata. Swoich zwolenników mają przede wszystkim wśród miłośników Sauvignon Blanc. Czym jeszcze mogą nas zaskoczyć?

Najciekawsze nowozelandzkie regiony winiarskie  

Do Nowej Zelandii należą dwie wyspy, których położenie i ukształtowanie terenu wpływają  na charakter miejscowych win.

Polecane wina z Południowej Wyspy

Większość winnic kraju leży na Południowej Wyspie. Najpopularniejszym regionem jest urodzajny Marlborough. Słynie przede wszystkim z aromatycznego Sauvignon Blanc. Regionalny Sauvignon Blanc charakteryzują nuty zielonego pieprzu i agrestu. Może też rozwijać aromat świeżych ziół albo  egzotycznej marakui. 

Na klimat Marlborough największy wpływ ma ocean. Słona bryza ochładza powietrze i spowalnia dojrzewanie winogron. Dzięki temu zachowują wysoki poziom kwasowości, konieczny przy uprawie tego szczepu.   

Oprócz Sauvignon Blanc z powodzeniem uprawia się tu także Rieslinga, Pinot Gris, Chardonnay, i wreszcie reprezentanta czerwonych win – Pinot Noir. Wytwarza się tutaj też wina musujące przy użyciu tradycyjnych metod.

Jeśli masz ochotę na Sauvignon Blanc w nieco innym wydaniu, wypróbuj tutejszego różowego wina na bazie tej odmiany. Wytrawny THE NEW LAND Sauvignon Blush to wino o bukiecie soczystych owoców cytrusowych i tropikalnych kwiatów. The New Land Sauvignon Blush urzeka elegancką delikatnością i przyjemnym posmakiem grejpfruta. Idealny na aperitif, sprawdzi się  również w towarzystwie czerwonego mięsa.

Polecane wina z Północnej Wyspy

W odróżnieniu od rozległych winnic Południa, na krajobraz Północnej Wyspy składają się raczej butikowe, kameralne winnice.

Do cenionych regionów należy Gisborne, dom dla niemal wyłącznie białych win. Lekkie, łatwe w piciu wina uważa się za przyjazne dla początkujących koneserów wina. Do kluczowych odmian regionu należą Chardonnay i Gewurztraminer. 

Swoją przygodę z tym rejonem polecamy rozpocząć od THE NEW LAND Chardonnay o owocowych akcentach, intrygująco wykończonych nutami cedrowego drzewa.

To wytrawne wino idealnie się pije zwłaszcza latem, a to za sprawą soczystej, długotrwałej rześkości. Oprócz aperitifu sprawdzi się również do delikatnych potraw.

Dynamicznie rozwijający się przemysł wina w Nowej Zelandii pozwala założyć, że ten region jeszcze nie raz nas zachwyci wyjątkowymi winami.

Daj się zaskoczyć winami z całego świata na Wybieramwino.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ