Wiatrak dziś, a dawniej

0
1451
Wiatrak dziś, a dawniej

W bardzo odległych czasach wiatrak był nieodłącznym elementem każdego młyna wodnego, w którym masowo produkowano mąkę. Dodawał on niepowtarzalnego uroku każdej wiosce czy osadzie, bowiem idealnie wkomponowywał się w drewnianą architekturę.
Dziś owe drewniane wiatraki możemy najczęściej spotkać w muzeum czy skansenie. Obecnie staropolskie wiatraki są jednym z najrzadszych zabytków techniki.
Niemniej piękne drewniane wiatraczki, co prawda o innym charakterze i wyglądzie, można bardzo często spotkać w wielu pięknych i zadbanych posesjach. Miniatury wiatraków wykonane z drewna doskonale komponują się z zielonymi terenami na których nie brakuje różnorodnych drzew oraz krzewów ozdobnych. Wykonanie takiego mini – eksponatu to niebywała frajda dla wielu osób pasjonujących się stolarstwem.
Jeszcze inny wiatrak, bo wykonany z plastiku można nabyć w wielu sklepach zabawkowych. Jest on idealną zabawką dla małych dzieci, które dmuchają w kolorowe skrzydła, po to, aby kręciły się one z dużą prędkością. Zabawka taka sprawia niesamowitą frajdę oraz wielką radość każdemu maluchowi. Ów kolorowy wiatraczek można wykonać samodzielnie w domu. Zatem jak zrobić wiatrak?
Zrobienie papierowego wiatraka to to idealny pomysł, aby zachęcić nasze dziecko nie tylko do dobrej zabawy, ale i do wykonania z naszą pomocą tejże niezwykle ciekawej zabawki.
Do wykonania wiatraczka będziemy potrzebowali kartkę papieru,
długi plastikowy lub drewniany patyczek na przykład do szaszłyków oraz nożyczki. Przed rozpoczęciem prac warto również przygotować szpilkę oraz koralik o wybranym kolorze.
Na początek musimy z kolorowego papieru wyciąć j kwadrat o wybranym rozmiarze. Następnie musimy złożyć go po przekątnej, w ten sposób, aby uzyskać trójkąt. Kolejną czynnością jest rozłożenie naszego kwadratu, a następnie zgięcie go wzdłuż drugiej przekątnej. Po rozłożeniu kartki otrzymamy linie zgięcia tworzące kształt litery X, które musimy naciąć od końca do odległości jednego centymetra przed punktem wspólnym. Później musimy każdy róg kwadratu nakłuć szpilką i zrobić dziurkę na samym środku. Na główkę szpilki warto założyć niewielki, ozdobny koralik.
Ostatnią czynnością, jaką musimy wykonać, jest zawinięcie do środka przedziurkowanych rogów wiatraczka i przełożenie przez środek szpilki.
Taki samodzielnie wykonany wiatraczek z pewności sprawi ogromną radość każdemu dziecku.

www.stazmalzenski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamogłoski
Następny artykułJak napisać odwołanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ