Tkaniny obiciowe w tapicerstwie

0
2336
Tkaniny obiciowe w tapicerstwie

Tkaniny obiciowe są niezwykle ważnym elementem każdego mebla tapicerowanego. Spełniając swoje funkcje tworzą go komfortowym i wytrzymałym.

Tapicer korzysta w wielu materiałów. Każde muszą być wysokiej jakości. Tylko takie gwarantują bowiem odpowiednio przygotowane meble, które spełnią wszystkie standardy i będą komfortowe przez długie lata użytkowania. O ile każdy pamięta o odpornych i pięknych tkaninach obiciowych, piance gwarantującej wygodne siedzisko czy drewnie konstrukcyjnym, które nie rozpadnie się po roku spania na kanapie, nie każdy wiem, że tkaniny podbiciowe są równie ważne. Warto je poznać i używać.

Jakie tkaniny podbiciowe warto używać w tapicerstwie?

Tapicer to rzemieślnik, który z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów potrafi stworzyć mebel tapicerowany, tapicerkę samochodową, tapicerkę drzwiową i inne produkty końcowe, w których ważna jest, możliwa do osiągnięcia przy użyciu odpowiednich materiałów, wysoka jakość i interesujący wygląd. Tapicer zazwyczaj pracuje jak rękodzielnik i wykorzystując swoje umiejętności i starania rozpatruje indywidualne potrzeby klientów starając się do nich dostosować. Dlatego ważne jest dla niego używanie tylko odpowiednio dobranych materiałów. Wśród nich są tkaniny podbiciowe, jako ważny ale często bagatelizowany składnik każdego mebla tapicerowanego.

Dlaczego podbiciówka jest ważna?

Tkaniny podbiciowe spełniają zasadniczo różne funkcje w meblarstwie. Po pierwsze ochraniają wierzchnią warstwę tapicerki przed uszkodzeniami przez sprężyny, utrzymują formę mebla nawet mimo intensywnego użytkowania, pozwalają na szybsze i bezpieczniejsze nakładanie uszytego pokrowca na stelaż mebla, są elementem izolującym poszczególne sprężyny czy dają komfort użytkowania mebla wyściełając wnętrze odpowiednio dobranymi formatkami czy całymi płatami. Ponadto często używa się ich do wyściełania twardych elementów mebla lub szycia asortymentu dodatkowego typu poduszki, śpiwory, torby reklamowe, torby wędkarskie itd.

Rodzaje tkanin podbiciowych

Do najbardziej znanych tkanin podbiciowych należą:

  • Filc
  • Owata
  • Wigofil

Filc

Na rynku rozpoznaje się dwa główne rodzaje filcu: filc bity i tkany. Filc bity powstaje w skutek poddania włókien bezpośredniemu filcowaniu. To spilśnianie runa i igłowe wzmacnianie jego powierzchni. Filc tkany jest materiałem powstałym w wyniku folowania tkaniny, najczęściej naturalnej, powstałej z wełny owczej, lamiej, koziej, gdzie spilśnianiu poddawana jest warstwa zewnętrzna tkaniny. Filce powstają też w skutek naturalnych procesów zużywania tkanin wełnianych, ale nie pozwala to na użytkowanie tak powstałego materiału w tapicerstwie.

W tapicerstwie używa się najczęściej filcu technicznego, nazywanego również filcem podkładowym czy włókniną filcową. Jest on tkaniną techniczną, powstałą w skutek zgrzeblenia runa, igłowania jego powierzchni w celu wzmocnienia oraz kalandrowania, który daje ostateczną twardość filcu oraz określa stabilizację temperaturową. Dzięki temu powstały filc jest niezwykle wytrzymały, zyskuje na możliwościach wykorzystania oraz pozwala stworzenie odpornego na uszkodzenia mebla.

Parametry rynkowe filcu:

Forma sprzedaży Parametry  
bele Szerokość 1600 – 2000 mm Grubość 2 – 20 mm
arkusz 1000 x 1000 mm Grubość 2 – 20 mm

 

Sprzedawany filc dostosowany jest formą do zapotrzebowania fabrycznego. Kolory, gramatura i inne parametry różnicujące, są tematem do indywidualnych uzgodnień.

Owata

Owata to wysokopuszysta włóknina powstała z włókien poliestrowych i biokomponentów, łączony ze sobą metodą sklejania na sucho. Cały proces produkcyjny jest oczywiście znacznie bardziej złożony ale prowadzi do powstania tkaniny tapicerskiej o parametrach najbardziej pożądanych w tapicerstwie. Jest puszysta, sprężysta, lekka, przewiewna i nie odkształca się pod wpływem użytkowania mebla. Jest trudnopalna, nie wchodzi w reakcje chemiczne a przy tym utrudnia kumulowanie się w meblu kurzu, grzybów i innych alergenów.

10-2

Owata jest doskonałą wyściółką mebli, stosowaną najczęściej do mocowania w siedziskach, oparciach i twardych bokach, gdzie komfort siedzenia nie jest sprawą istotną.

Parametry rynkowe owaty:

Forma sprzedaży Parametry  
bele Szerokość 160 – 200 cm Gramatura 100 – 450 g
50,70, 80, 100, 120, 135, 150, 200, 270, 300, 40, 450
arkusz 1000 x 1000 mm Gramatura 100 – 450 g

Owata najczęściej sprzedawana jest w belach o długości tkaniny 100 – 150 m. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie można jednak rozpatrywać indywidualne zamówienia.

Wigofil

Wigofil jest tkaniną polipropylenową, powstałą w technologii Spunbond. Jej wyjątkowością jest brak formaldehydów oraz cechy charakterystyczne, które warunkują niezwykłą jej popularność, również poza tapicerstwem. Wigofil jest bowiem odporny na uszkodzenia: rozciąganie, rwanie i przecieranie. Jest trudnopalny, co gwarantuje certyfikat FIRA oraz przepuszczalny, nowoczesny i nie wpływa negatywnie na organizm, co potwierdza certyfikat OEKOTEX. Często można spotkać go na rynku pod nazwami: texfil, lutrasil, flizelina, fliselina oraz włóknina płaska. Niezależnie od nazewnictwa wigofil zabezpiecza sprężyny, jest warstwą na której łatwo osadzić poszycie mebla, wyścieła miękkie części np. siedziska utrzymując jego formę czy sprawdza się jako kieszenie do pojedynczych sprężyn w samodzielnych materacach lub siedziskach sprężynowych. Jednocześnie jest materiałem preferowanym poza tapicerstwem. Wykorzystuje się go do wymoszczenia wnętrza trumien, do szycia poduszek, namiotów, toreb wędkarskich, zagłówków itd.

Parametry rynkowe wigofilu:

Parametry  
Gramatura 15 – 150 g/mkw

15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 150

Szerokość 160 cm

20 – 320 cm

Warto zatem poznać rodzaje tkanin podbiciowym, stosować je odpowiedzialnie i zgodnie w przeznaczeniem i tworzyć wyjątkowe meble.

Artykuł przygotowała Hurtownia Akces oferująca min tkaniny obiciowe: http://hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ