Sztuka aranżacji ogrodu iglakami – jakie drzewa i krzewy iglaste wybrać?

0
2114
Dobrze wyglądający krzew iglasty w ogrodzie

Rośliny iglaste są najczęściej uprawianymi gatunkami w ogrodach. Swoją sławę zawdzięczają nie tylko wyglądowi, ale cieszą się uznaniem również dzięki łatwości uprawy, bo prace przy nich są zwykle ograniczone do przycinania i sezonowego nawożenia. Najważniejszą cechą większości drzew iglastych jest to, że są cały rok zielone, a więc dekoracyjne. Jak zaplanować ogród, aby posadzone w nim rośliny stanowiły harmonijną kompozycję? Jest kilka spraw, które każdy właściciel ogrodu powinien przemyśleć.

Planowanie przed zakupem i wsadzeniem

Uważa się, że prościej jest zaplanować wygląd ogrodu, jeśli nic w nim jeszcze nie rośnie. Wiele jest prawdy w tej opinii, gdyż trudniej aranżuje się ogrody z występującą już roślinnością. Błędem jest wyprawa do sklepu ogrodniczego i zakup roślin, o których nic nie wiemy, kierując się jedynie tym argumentem, że nam się podobają. Na początku warto zobaczyć ofertę internetowego sklepu ogrodniczego, gdzie każde drzewo iglaste powinno być opisane – jego morfologia oraz wymagania siedliskowe. Przykładem takiego sklepu jest https://www.podkarpackiesady.pl/12-drzewa-i-krzewy-iglaste. Przed zakupem roślin należy dokładnie wziąć pod lupę parę czynników:

  • Rodzaj gleby na posesji – większość popularnych gatunków krzewów i drzew iglastych doskonale rośnie w przeciętnej glebie, ale są rośliny, które wymagają specyficznych warunków glebowych. Na przykład cypryśnik błotny wymaga gleb stale podmokłych, torfowych. Nieprzepuszczalne ziemie ilaste są trudnym podłożem dla roślin, ale są gatunki, które poradzą sobie z ciężkimi glebami (jałowiec pospolity, świerk serbski, sosna czarna i pospolita).
  • Wymagania klimatyczne – częsty błąd początkującego ogrodnika to sadzenie roślin, które nie są dostosowane do naszego klimatu i w miejscach nieosłoniętych mogą przemarzać (choina kanadyjska, araukaria, metasekwoja chińska, sośnica japońska).
  • Docelowy rozmiar drzewa i pokrój – to bardzo ważny aspekt w przypadku tworzenia harmonijnych aranżacji. Nieważne czy planujemy sadzenie drzew i krzewów iglastych jako soliterów, tworzymy grupy jednorodne, czy też rośliny iglaste mają stanowić szkielet dla roślin liściastych – zawsze musimy brać pod uwagę rozmiar docelowy rośliny oraz jej pokrój. Pod słowem „pokrój” kryje się ogólny wygląd rośliny widziany od każdej strony.

Iglaste drzewo w ogrodzie

Źródło zdjęcia: http://www.wdomu.com.pl/.

Pokój drzew i krzewów iglastych

Podstawowy charakter pokroju roślin zależy od ułożenia gałęzi względem siebie. Typowy dla iglaka pokrój to wyraźnie zaznaczony przewodnik (pień) oraz pierścieniowo ułożone gałęzie. Całość tworzy stożkowy kształt (typowy wygląd drzewka świątecznego). Rośliny o tym typie pokroju najlepiej wyglądają jako solitery, czyli samotne osobniki. Mogą też stanowić tło dla niższych roślin iglastych lub liściastych. Rośliny o koronach wąskich sadzi się często w formie żywopłotu. Podobne zastosowanie mają rośliny o pokroju kolumnowym – są soliterami, tworzą parkany lub żywopłoty, stanowią tło dla innych roślin. Zaletą roślin o wąskich kolumnach jest to, że nie zacieniają nadmiernie powierzchni działki. Innym typem pokroju jest „płacząca” korona. Pędy gatunków z tym typem korony luźno zwisają. To wybitnie dekoracyjnie odmiany, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce dobrze widoczne. Ostatnią grupę stanowią rośliny pokładające się lub płożące. To gatunki krzewów iglastych, które sadzi się na dużych powierzchniach, mogą zastępować trawnik i pokrywać miejsca trudno dostępne, np. skarpy.

Różnice poziomów roślin w ogrodzie

To, jaki rodzaj nasadzenia wybrać determinuje nie tylko pokrój rośliny, ale jej docelowa wielkość. W dużych ogrodach najczęściej tworzy się aranżacje stosując zasadę różnicy poziomów. Harmonijny efekt osiągamy stosując wysokie rośliny jako tło kompozycji, następnie sadzi się mniejsze, a najbliżej obserwatora są rośliny pokładające się. Przykładowe nasadzenia stopniowe:

  • Rośliny na tło – pod uwagę można wziąć drzewa iglaste i krzewy o stożkowej koronie, wysokie odmiany cypryśników (cypryśnik Lawsona ‚Lane’, ‚Erecta Viridis’), jałowiec chiński, cis, żywotnik,
  • Poziom środkowy – rośliny o luźniejszym pokroju, dekoracyjnych, różnobarwnych pędach, które nie osiągają dużej wielkości. W ten poziom idealnie wpasuje się świerk kłujący ‚Glauca Globsa’, świerk biały ‚Conica’, świerk pospolity ‚Acrocona’.
  • Poziom najniższy – tutaj pasować będą wszystkie krzewy iglaste, które mają zwartą koronę, bądź są płożące. Jest więc spory wybór roślin – wszystkie odmiany jałowca płożącego, jałowica sabińskiego, kuliste odmiany świerków (świerk biały ‚Alberta Globe’), sosna górska (‚Gnom’, ‚Mops’).

Rośliny iglaste do pojemników

W małych ogrodach, na tarasach oraz na balkonach niewielkie odmiany krzewów iglastych mogą być sadzone w pojemnikach. Rośliny, które planujemy zasadzić w donicach powinny być wysoce mrozoodporne. Wielkość pojemnika musi być dostosowana do rozmiarów rośliny, musi zapewnić jej optymalny wzrost, zmieścić rozrastające się korzenie. Popularne są odmiany kuliste szczepione na pniu (np. sosna górska ‚Wintergold’, świerk kłujący ‚Glauca Globsa’, świerk pospolity ‚Formanek’).

Szczepione iglaki znajdziemy w każdej szkółce drzewek lub w internetowym sklepie ogrodniczym. Do doniczek wsadzać można niskie odmiany cyprysików, kuliste odmiany świerków i żywotników. Warto zadbać o dobre podłoże w donicach, ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Nadmiar wody w przypadku większości gatunków iglaków jest bardziej szkodliwy niż jej brak, dlatego należy na dnie donicy zastosować drenaż. Co 5 lat roślina powinna zostać przesadzona do większego pojemnika z nowym podłożem.

Źródła:

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ