Stoły do jadalni, stoły do salonu

0
1469
Stoły do jadalni, stoły do salonu

Stół to zazwyczaj centralne miejsce w jadalni czy kuchni. Służy przede wszystkim do spożywania posiłków ale to nie jest jego jedyne przeznaczenie. Przy stole spotykają się domownicy, by przedyskutować bieżące problemy. Przy stole też dzieci odrabiają lekcje, a nierzadko wykonują szkolne projekty plastyczne. Zazwyczaj biurka nie mają tyle wolnej powierzchni.

Wszystko to przemawia za tym, żeby wybór stołu nie pozostawiać całkowitemu przypadkowi. Przede wszystkim należy określić jego rozmiar. Wiadomo, że stół do jadalni z natury rzeczy może być większy, bo zazwyczaj pomieszczenia tego typu są większe niż kuchnia. Dobrze jest jednak ustalić jakie jeszcze sprzęty staną w jadalni. Zbytnie ich natłoczenie na stosunkowo małej powierzchni, na pewno nie będzie dobrze wyglądało.

Stylowe stoły do mieszkania

W drugiej kolejności należy zadecydować o kształcie stołu. Co do tego panują sezonowe mody. Raz jest na fali stół okrągły a innym razem prostokątny. Nie mniej jednak każdy z nich ma swoje zalety i wady. Stół okrągły z zasady najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia. Jest też bardzo wygodny, jeżeli chodzi o wyznaczanie przy nim miejsc siedzących. Poza tym sześcioosobowy, okrągły stół zajmie o wiele więcej powierzchni niż prostokątny stół na sześć osób, ustawiony bokiem do ściany.

Gdy jednak dysponuje się dużym salonem, to nie ma z tym żadnego problemu. Pewną ciekawą alternatywą może być stół owalny, który w zasadzie ma główne cechy stołu prostokątnego z tym wyjątkiem, że jego rogi są zaokrąglone. Wbrew pozorom bardzo to poprawia komunikację w jego pobliżu. Czasem jest to istotnie w przypadku mniejszego metrażu a większej ilości osób do usadzenia. Pewnym udogodnieniem w tej sytuacji są stoły z blatem rozsuwanym, które mają różną powierzchnie w zależności od potrzeby chwili. Na stałe stół może być niewielki a w przypadku dopisania gości, zdecydowanie się powiększy.

 Eleganckie stoły do domu

Wybierając stół do jadalni, pozostaje zdecydować o materiale z jakiego stół będzie wykonany. Tutaj akurat jest wielka różnorodność, bo bywają stoły drewniane, metalowe czy z tworzywa sztucznego. Czasem bywa tak, ze nogi i blat są z innych materiałów. Blaty najczęściej bywają drewniane, kamienne i laminowane. Zdarzają się ekskluzywne wersje z blatem szklanym.

Kamienny blat jest trwały, odporny na zarysowania i łatwy w konserwacji. Jednak jego w małych wnętrzach się nie sprawdzi, bo będzie się prezentował zbyt masywnie. Blat drewniany, będzie maił te zaletę, że będzie go można od czasu do czasu odnowić. Trzeba jednak uważać, by był zrobiony z twardego drewna. W przeciwnym razie nie będzie odporny na wgniecenia i zarysowania. Blat laminowany jest wygodny w użytku, bo odporny na wysoką temperaturę z zabrudzenia. Szklany wygląda bardzo elegancko i stylowo, jednak jego wadą jest wysoka cena.

Wybór stołu do salonu powinien podlegać tym samym zasadom, jednak tutaj występuje większa różnorodność. Do jadalnianych stołów dochodzą mniejsze, typowo kawowe, obliczone tylko na kilka filiżanek. Gdy salon połączony jest z aneksem kuchennym to ciekawym pomysłem jest stół barowy albo tak zwana wyspa kuchenna w charakterze stołu. Jednak te ostanie rozwiązania wymagają zrobienia mebla na wymiar, żeby idealnie wpasowała się we wnętrze.

Jaki stół do salonu wybrać?

Ceny stołów wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od materiałów i pracy włożonej w jego wyprodukowanie. Te najbardziej stylowe mogą kosztować niemało ale zazwyczaj jest pewność co do ich dobrej jakości i trwałości. Czasem warto zainwestować w mebel więcej i mieć pewność, że przetrwa dłużej, niż zadowolić się niższą jakością i zmieniać meble co kilka lat. Szukanie okazji na tańsze zakupy to tylko pozorna oszczędność.

Źródło: http://meblemalopolska.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ