Sposoby leczenia posocznicy

0
1411

Sepsa jest reakcją ludzkiego organizmu na atakującego go zakażenia. Nie jest to choroba zakaźna, nie pojawia się też zbyt często. Gdy jednak pojawia się u chorego, zaledwie kilka godzin wystarczy, by jego stan uznać za krytyczny, co jest już poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia. Sepsa może dosięgnąć dosłownie każdego z nas. Najbardziej narażone na nie są jednak te osoby, które wykazują mniejszą odporność – dzieci oraz dzieci. Osoby cierpiące na innego choroby również muszą na nią szczególnie uważać. Przyczyną jej powstania jest też nieodpowiednie odżywianie oraz życie w permanentnym stresie. Jej znakiem rozpoznawczym jest niezwykle szybki rozwój. Dlatego właśnie bardzo ważne jest jej natychmiastowe rozpoznanie i podjęcie leczenia.
SEPSA – przyczyny objawy i sposoby leczenia posocznicy
Pierwszymi objawami świadczącymi o sepsie jest wysoka gorączka lub nienaturalnie obniżona temperatura. Czasem obecne jest też przyśpieszone tętno. Charakterystycznym objawem jest na pewno pojawienie się na skórze czerwonych plam. One nie są w stanie zniknąć nawet w momencie ich silnego ucisku. Pojawiają się wtedy zakrzepy krwi w naczyniach. Innym objawem zdradzającym zachorowanie na sepsy jest fakt, że w badaniach zauważalne jest dwukrotnie większy poziom białka C-reaktywnego. Białko to bierze udział w reakcji zapalnej.
Leczenie sepsy powinno odbyć się jak najszybciej, ponieważ każda godzina ma znaczenie. Kuracja rozpoczyna się od szybkiego podania antybiotyku. W leczeniu niezbędne jest też podawanie leków o właściwościach przeciwzakrzepowych oraz tych mających na celu wspomożenie pracy serca. Niezbędne jest też rozpoznanie drobnoustroju, który jest źródłem zakażenia. W tym celu chorego wysyła się na badanie posiewu krwi. Aby uniknąć zakażenia sepsą, warto jest działać profilaktycznie. Oznacza to konieczność zaszczepienia się. Najlepiej jest zaszczepić już noworodka. Podawana jest ona wtedy w dwóch dawkach. Dzieci oraz osób dorosłych wystarczy zaledwie jedna dawka, by skutecznie bronić się przed niebezpieczeństwem.

www.bazanciarnia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ