Rodzaje saun do ogrodu

0
1724
Rodzaje saun do ogrodu

Sauny w ogrodach są coraz popularniejsze. Wpływ na to ma kilka elementów, przede wszystkim walory zdrowotne, moda, większe dochody i spadające ceny u producentów.

Rodzaje saun ogrodowych

Sauna w ogrodzie to niewielki domek, który nie wymaga żadnych zezwoleń. Każdy może go sobie postawić we własnym ogrodzie na wzór fiński. W Finlandii sauny dodatkowo stawiane są na ogólnodostępnych plażach, nad brzegami jezior.

Sauna do ogrodu może być sauną fińską, czyli suchą lub sauną mokrą, czyli rzymską. Obie zasadniczo różnią się od siebie i mają różne właściwości zdrowotne, ale obie cieszą się dużą popularnością.

Sauna fińska nazywana jest także sauną suchą. W kabinie za pomocą pieca elektrycznego lub opalanego drewnem ogrzewane są kamienie granitowe, które podnoszą temperaturę do 95-100 stopni Celsjusza. Jednocześnie bardzo sprawna wentylacja odprowadza wilgoć z pomieszczenia do poziomu 10%. Takie warunki przede wszystkim pozwalają organizmowi na tolerowanie takich warunków. Temperatura ciała zwiększa się zaledwie o 5 stopni (do 42). Pobyt w kabinie trwa 8-12 minut, potem zimy prysznic, kąpiel w zimnym jeziorze lub w zaspach śniegu. Cykle można powtórzyć 2-3 razy.

Sauna fińska bardzo dobrze wpływa na odporność organizmu, poprawia krążenie i wygląd skóry.

Sauna rzymska nazywana jest sauną mokrą. Zasady ogrzewania są bardzo podobne, ale kamienie polewane są wodą, która bardzo intensywnie paruje. Temperatura w saunie rzymskiej jest znacznie niższa i wynosi między 50 a 60 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność w kabinie dochodzi do 100%.

Dla starożytnych Rzymian pobyt w saunie związany był z relaksem i długimi dysputami. Podobnie jest dzisiaj. Sauny mokre to przede wszystkim sauny o charakterze relaksacyjnym. Mają jednak jeszcze kilka zalet, doskonale wpływają na skórę odpowiednio ją nawilżając oraz wspomagają proces odchudzania.

Sauna do ogrodu to najczęściej sauna typu fińskiego, przede wszystkim ma większe walory zdrowotne, łatwiejsza jest do zamontowania, drewno nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocią.

Z wyborem sauny do ogrodu nie ma problemu, ponieważ ich popularność systematycznie wzrasta, a tym samym zwiększa się konkurencyjność ofert na rynku, zarówno pod względem wzornictwa, jak i pod względem cenowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ