Pożyczka od rodziny – czy to dobre rozwiązanie?

0
1250
Pożyczka od rodziny – czy to dobre rozwiązanie?

Zwykle jest nieprocentowana, a przy tym pozbawiona prowizji i innych opłat na rzecz pożyczkodawcy – pożyczka od rodziny to ciekawa alternatywa dla kredytów i produktów firm pozabankowych. By móc skorzystać z niej zgodnie z prawem i bez negatywnych skutków podatkowych, koniecznie trzeba zaznajomić się z poniższymi kwestiami.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, pożyczek mogą udzielać nie tylko banki i firmy pożyczkowe, ale również przedsiębiorstwa niefinansowe oraz osoby fizyczne. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by pożyczyć pieniądze od rodzica, dziecka, brata czy całkowicie obcej osoby. Warto jednak wiedzieć, iż przepisy podatkowe są skonstruowane tak, że najbardziej opłaca się zawrzeć umowę pożyczki z członkiem rodziny, zaliczanym do I grupy podatkowej.

Pożyczka od rodziny a podatek od czynności cywilnoprawnych

Umowa pożyczki, której stronami są osoby prywatne, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego stawka wynosi 2 proc. podstawy, rozumianej jako wartość pożyczanej kwoty. Oznacza to, że o ile chcąc pozyskać 2 000 zł trzeba zapłacić zaledwie 40 zł takiego podatku, o tyle w przypadku 20 000 zł dodatkowy koszt sięgnie już 400 złotych. Wyjątek stanowi sytuacja, w której stronami umowy są członkowie rodziny zaliczani do I grupy podatkowej. Pożyczki udzielane przez małżonków, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, ojczyma czy macochę, mogą być wolne od jakichkolwiek obciążeń podatkowych.

Pożyczka od rodziny – najbliżsi nie muszą płacić PCC

By skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od pożyczki zaciągniętej u najbliższego członka rodziny, trzeba spełnić raptem dwa proste warunki. Po pierwsze, należy zadbać o udokumentowanie otrzymania pieniędzy; wystarczy tutaj zwykłe potwierdzenie przelewu, ale ważne, by w rubryce „tytuł przelewu” pożyczkodawca jasno wskazał, że chodzi o pożyczkę. Drugi wymóg wiąże się z poinformowaniem fiskusa o dokonaniu czynności cywilnoprawnej; w tym celu, w terminie 14 dni od daty uzyskania pożyczki, należy złożyć właściwemu organowi podatkowemu deklarację w sprawie PCC (druk PCC-3).

Czy pożyczkę od rodziny trzeba zgłaszać fiskusowi?

Należy podkreślić, że jeśli kwota pożyczki nie przekracza 9637 zł (limit ten obejmuje łączną wartość pożyczek otrzymanych od danej osoby w okresie 5 lat), nie trzeba dopełniać żadnej z wyżej wspomnianych formalności. Inaczej mówiąc, skorzystanie ze zwolnienia podatkowego nie wymaga w tym wypadku zgłaszania wpływu środków urzędowi skarbowemu. Jeśli jednak otrzymana kwota przekracza wskazany próg, niezgłoszona pożyczka od rodziny może oznaczać negatywne konsekwencje podatkowe. Gdy organ podatkowy dopatrzy się takiej nieprawidłowości, nałoży karną stawkę podatku w wysokości 20 proc. pożyczonej kwoty.

Pożyczka od członka dalszej rodziny

Ze zwolnienia podatkowego można skorzystać także w przypadku pożyczki udzielonej przez członka dalszej rodziny, na przykład teścia, zięcia czy synową. Jeśli jej suma nie przekracza 9637 zł, nie występuje ani podatek od czynności cywilnoprawnych, ani konieczność składania deklaracji PCC w urzędzie. Co istotne jednak, gdy pożyczona kwota jest wyższa, powstaje już obowiązek nie tylko złożenia druku PCC-3, ale również zapłaty podatku. W przypadku pożyczki od zięcia, w wysokości na przykład 15000 zł, podstawę opodatkowania 2-procentowym PCC będzie stanowiła kwota 5363 zł (nadwyżka liczona od kwoty 9637 zł); w podanym przykładzie, wielkość zobowiązania podatkowego wyniesie około 107 złotych.

Ograniczenia związane z pożyczką od rodziny

Pożyczka od rodziny może okazać się atrakcyjnym sposobem na pozyskanie niezbędnych środków. Jeśli pożyczkobiorca dopełni wspomnianych formalności, a dodatkowo pożyczkodawca zrezygnuje z wynagrodzenia w postaci odsetek, to pożyczenie środków będzie całkowicie darmowe. Nawet jeśli umowa przewiduje oprocentowanie pożyczki, to zwykle jest ono symboliczne i nie przekracza kilku procent. Poza kredytem hipotecznym, żaden inny produkt pożyczkowy czy kredytowy nie oferuje tak korzystnych warunków. Trzeba jednak zauważyć, że z różnych względów nie zawsze można liczyć na wsparcie finansowe członków rodziny. Przede wszystkim, najbliżsi rzadko kiedy są w stanie udostępnić na odpowiednio długi czas kwotę kilkunastu, czy choćby kilku tysięcy złotych. W wielu przypadkach pożyczka od rodziny opiewa na kilkaset złotych i jest spłacana w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby, które z jakiegoś względu nie chcą lub nie mogą skorzystać z pomocy finansowej rodziny, mają do dyspozycji bogatą ofertę produktową banków i instytucji pożyczkowych. Dogodnym rozwiązaniem może okazać się dla nich zwłaszcza skorzystanie z bankowego lub pozabankowego limitu odnawialnego (jest oferowany m.in. przez firmę pożyczkową Euroloan – https://www.euroloan.pl/pozyczki). Zaletą takiego produktu jest fakt, że zapewnia stały dostęp do dodatkowych pieniędzy, a przy tym może być spłacany w praktycznie dowolnych częściach i terminach. Choć wiąże się on z opłatami, to jednak ze względu na wspomniany mechanizm działania, w wielu przypadkach stanowi bardziej komfortową opcję, niż pożyczka od rodziny.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ