Pagaje – Czym Kierować Się Przy Zakupie

0
1510
pagaje

Gdy już posiadamy odpowiednią łódź, czas zdecydować się, czym ją napędzać. Wśród różnych rodzajów wioseł, pagaje są nierzadko przeoczane. A niesłusznie, gdyż są to uniwersalne i praktyczne wiosła.

Kiedy jednak się sprawdzą? I czym się kierować przy zakupie? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi poniżej.

Wybór odpowiedniego wiosła

Zanim zabierzemy się za zakupy, rozważmy na czym będziemy pływać. Inne pagaje sprawdzą się na SUPie, a inne na kanu. Wymiary i specyfika wioseł potrafią się znacznie różnić.

Największe pagaje, przewyższające nas do 20 cm, sprawdzą się na SUPach. Pływając na stojąco musimy mieć pewność, że wiosło będzie wystarczająco zanurzone. Same pióra tego typu pagajów mają nieco nietypowy kształt przypominający łzę. Jest on charakterystyczny dla wioseł na SUPy i gwarantuje najlepsze wyniki na tych deskach.

Tego typu wiosła sprawdzą się jednak głównie na deskach. Jeśli szukamy czegoś raczej do kajaka, czy kanadyjki, przydadzą się nam zdecydowanie krótsze pagaje. W końcu gdy siedzimy, mamy o wiele bliżej do wody. W zależności od zastosowania, różnią się one od siebie głównie piórem.

W przypadku kanu, najbardziej popularne są pióra w stylu „ogona bobra” – wydłużone, posiada równoległe boki i lekko zaokrąglony koniec. Spotyka się również wydrze ogony – podobne do bobrzych, ale ze zwężającymi się ku dołowi bokami. Ich wydajność i wygoda użytkowania na kanu zależy od głębokości wody i stylu wiosłowania.

Istnieją także standardowe, klasyczne modele, gdzie boki są równoległe, a koniec jest prostopadły do krawędzi. Ten rodzaj pagaja używany jest w większości przypadków, gdy nie pływamy kanadyjkami. Specjalną odmianą wiosła tradycyjnego jest wiosło „dragon”, charakteryzujące się tylko nieco krótszym drążkiem. Przeznaczone jest do smoczych łodzi z pełną obstawą.

Gdzie zakupimy pagaje?

W dobie internetu znalezienie odpowiedniego ekwipunku to nie problem. Nawet jeśli w okolicznych sklepach sportowych nie znajdziemy odpowiedniego wiosła, wystarczy odpalić przeglądarkę i mamy dostęp do dziesiątek ofert. Z łatwością znajdziemy interesujące nas pagaje.

Po skompletowaniu ekwipunku czas go przetestować. Pamiętajmy tylko, że nad wodą nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego bawmy się bezpiecznie i z umiarem.

Przygotowane przez sklep GoSUP

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ