Nawilżanie pochwy – dlaczego warto o nie zadbać nie tylko w okresie klimakterium?

0
2125
Nawilżanie pochwy - dlaczego warto o nie zadbać nie tylko w okresie klimakterium?

Suchość pochwy to dolegliwość, która bardzo często kojarzona jest z okresem menopauzy. I faktycznie bardzo często ta przypadłość dokucza starszym kobietom. Jednak może pojawić się również u młodszych kobiet np. w ciąży czy przed okresem, kiedy zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej. Do suchości pochwy może przyczynić się też wiele innych czynników. Dlaczego odpowiednie nawilżenie pochwy jest ważne i w jaki sposób o nie zadbać?

Dlaczego odpowiednie nawilżenie pochwy jest ważne i co może powodować suchość pochwy?

Jak to zostało wyżej wspomniane, suchość pochwy może być spowodowana przez wiele czynników. Z reguły jest to chwilowy problem np. suchość pochwy pojawia się na kilka dni przed okresem. Jednak, kiedy taki stan występuje długotrwale, może mieć poważniejsze skutki niż tylko dyskomfort. Do głównych przyczyn suchości pochwy zalicza się przede wszystkim zmiany hormonalne, dlatego na tego rodzaju dyskomfort bardzo często wskazują kobiety w ciąży i w czasie menopauzy. U starszych kobiet może to być również związane z atrofią, czyli zanikaniem pochwy. Suchość pochwy może być też spowodowana źle dobranymi kosmetykami do mycia okolic intymnych, a także być wynikiem podrażnień spowodowanych przez stosowanie alergizujących detergentów. Dowiedz się więcej o źródłach naturalnego nawilżenia pochwy na hydrovag.pl

Jeżeli suchość pochwy trwa długo może dochodzić do podrażnień i otarć, szczególnie w czasie stosunku seksualnego. A kiedy nabłonek pochwy zostaje naruszony o wiele łatwiej o zakażenie intymne.

W jaki sposób dbać o odpowiednie nawilżenie pochwy?

Po preparaty nawilżające pochwę najczęściej sięgamy przed stosunkiem seksualnym. Są to tak zwane lubrykanty, które dostępne są w kilku wersjach – na bazie wody, na bazie silikonu i z różnymi dodatkami np. barwione, zapachowe, smakowe itp.(zobacz również Jak zadbać o właściwe nawilżanie pochwy?). Te ostatnie chętnie są wykorzystywane jako dodatki do gry wstępnej, która ma urozmaicić życie seksualne. W aptekach można znaleźć też globulki lub maści nawilżające zawierające między innymi kwas hialuronowy, który ma silnie nawilżające działanie i jest bezpieczny dla naszego organizmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ