Na trening i na mecz. Rękawice dla bramkarza

0
1244

Rękawice bramkarskie to podstawowy i najważniejszy element wyposażenia zawodników grających na tej pozycji. Rozwój technologii, dostępność w procesie produkcyjnym innowacyjnych materiałów i rozwiązań, sprawiły, że obecnie rękawice bramkarskie w niczym nie przypominają tych stosowanych jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Rodzaje rękawic bramkarskich

W ofercie producentów rękawic znajdziemy zazwyczaj dwa ich rodzaje. Meczowe oraz treningowe. Osobną kategorią są te przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Rękawice meczowe wykonane są z dbałością o najmniejsze detale. Ich część chwytna wykonana jest z lateksu, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami przyczepnymi. W odróżnieniu od treningowych nieco szybciej się ścierają i zużywają przez co rzadko używane w codziennym treningu.

Rękawice treningowe wykonane zwykle z pianki soft, charakteryzują się lepszą żywotnością i wytrzymałością. Z kolei rękawice zaprojektowane z myślą o młodszych adeptach futbolu, posiadają wzmocnienia chroniące palce w trakcie obrony silnych uderzeń. Na przykład rękawice bramkarskie Select dla dzieci posiadają wbudowaną szynę wzmacniającą, co znacznie ogranicza ryzyko kontuzji, a jednocześnie wymusza właściwe ułożenie dłoni w trakcie chwytów.

Krój rękawic

Innym kryterium podziału rękawic bramkarskich jest ich krój. Najpopularniejsze i najtańsze modele szyte są w kroju flat, ze szwami prowadzonymi na zewnątrz. W tych modelach zwiększona jest powierzchnia styku z piłką, są przy tym bardzo  elastyczne. Ich minusem jest brak idealnie anatomicznego dopasowania do dłoni. Innym rodzajem kroju wykorzystywanym w produkcji rękawic jest rollfinger, w którym palce obszyte są dodatkową warstwą pianki. Dzięki zwiększonej powierzchni świetnie sprawdzają się u graczy z mniejszymi dłońmi. Profesjonaliści najchętniej wybierają krój negative, w którym szwy są od strony wewnętrznej. Te modele idealnie dopasowują się do palców golkipera, co pozwala na świetne czucie piłki w każdych warunkach. Rękawice bramkarskie Select dostępne na https://www.fulsport.pl/pol_m_Dyscypliny-sportowe_Pilka-Nozna_Bramkarstwo_Rekawice-bramkarskie_Rekawice-bramkarskie-Select-571.html, w kroju negative, wzmacniane są dodatkowym lateksem, co gwarantuje doskonałą przyczepność i jeszcze pewniejszy chwyt.

Materiały

Pianka soft najczęściej stosowana w produkcji rękawic amatorskich. Zapewnia dobry kompromis pomiędzy chwytnością a wytrzymałością. Rękawice te przeznaczone są dla osób uczących się techniki gry. W modelach z wyższej półki, materiałem wykorzystywanym w rękawicach jest lateks. Charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością zwłaszcza w warunkach suchych. Jednak topowi producenci stosują różne rodzaje lateksu, co sprawia, że te rękawice można z powodzeniem stosować również na mokrej nawierzchni, sztucznej murawie czy w futsalu.

Sprzęt wykonany z mieszanki lateksu i pianki, używany jest najczęściej przez bramkarzy grających mecze  na najwyższym poziomie. Doskonale sprawdzają się bez względu na panujące warunki, nawet w trakcie dużego opadu deszczu. W tym przedziale, świetnym wyborem są rękawice bramkarskie Select, które dzięki zastosowaniu specjalnego lateksu gwarantują doskonałą jakość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ