Kredyty bankowe ― ile trzeba czekać, aby je dostać? Jakie dokumenty są niezbędne do kredytu gotówkowego i hipotecznego?

0
2683
Kredyty bankowe ― ile trzeba czekać, aby je dostać? Jakie dokumenty są niezbędne do kredytu gotówkowego i hipotecznego?

Czy można otrzymać kredyt gotówkowy w 5 minut? I jakie dokumenty trzeba wypełnić, żeby bank wypłacił nam pieniądze? Czy formalności związane z kredytem gotówkowym i hipotecznym są takie same? Na te i wiele innych pytań dotyczących kredytów bankowych, odpowiadamy w poniższym artykule.

Ile trzeba czekać na kredyt w banku?

Szybka gotówka kojarzona jest częściej z pożyczką niż z kredytem bankowym. Uzyskanie kredytu w banku wydaje się raczej mozolnym i długotrwałym procesem, pełnym formalności. Jednak banki wychodzą naprzeciw swoim klientom i starają się jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na pieniądze. Dlatego coraz częściej, wybierając kredyt gotówkowy (hotmoney.pl) możemy wypełnić wniosek przez Internet. W takim przypadku wstępną decyzję kredytową najczęściej dostaniemy w 10-15 minut, a pieniądze mogą trafić na nasze konto w ten sam dzień.

Konto i kredyt w tym samym banku

Najszybszy kredyt otrzymamy od banku, w którym mamy konto. Nie musimy tam dołączać zaświadczenia o stałych dochodach, ponieważ bank widzi, że na nasz rachunek regularnie wpływają pieniądze. Dzięki temu ominiemy niektóre formalności, a gotówkę najczęściej otrzymamy od ręki.

Kredyt gotówkowy ― jakie dokumenty?

Pierwszym etapem ubiegania się o uzyskanie kredytu jest przedstawienie w banku odpowiednich dokumentów. Najważniejszym z nich jest dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód lub w przypadku obcokrajowców paszport, albo karta pobytu. Umożliwia on bankowi sprawdzenie naszej tożsamości, wieku i narodowości, a także za pomocą numeru PESEL kredytodawca sprawdzi, czy dana osoba nie figuruje w rejestrze dłużników. Bank ma także prawo do sprawdzenia naszej historii kredytowej zawartej w BIK.

Drugim ważnym dokumentem, który musimy przedstawić przed zaciągnięciem kredytu, jest zaświadczenie o dochodach. Powinna znajdować się w nim informacja o naszych miesięcznych zarobkach, a także rodzaju i dacie umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni. Jednak ten dokument nie zawsze będzie wymagany przez bank. Służy on gównie do obliczenia zdolności kredytowej, a w przypadku umów kredytowych na niższe kwoty, banki idą na rękę swoim klientom i nie wymagają takiego zaświadczenia.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Z racji tego, że kredyt hipoteczny musi być zabezpieczony jakąś hipoteką, to uzyskanie go wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Wymagane dokumenty różnią się w zależności od banku, jednak część z nich będzie wspólna, np. dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku kredytu hipotecznego często będziemy musieli przedstawić dwa dokumenty ze zdjęciem, np. dowód i paszport.

Następnie bank poprosi nas o dokumenty dochodowe, które również różnią się w zależności od tego czy jesteśmy zatrudnieni na umowę cywilnoprawną czy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Nie możemy także zapomnieć o umowie przedwstępnej i innych wymaganych dokumentach dotyczących naszej nieruchomości.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ