Koncepcja ogrodu pionowego

0
2039

Urządzając ogród, zwykle planujemy jego poziome położenie. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele miejsca na rabaty kwiatowe, ogród warzywny i krzewy na skalniaku, zawsze możemy zdecydować się na ogród pionowy, nazywany również ogrodem wertykalnym. Czym on jest i na czym polega jego koncepcja?

O ogrodzie pionowym

Bardzo dobrze koncepcja ogrodu wertykalnego wytłumaczona jest m.in. na stronie http://dream-wall.pl. Zielona ściana to podstawa ogrodu wertykalnego, pionowego. To żywa ściana przełamująca schematy myślenia o ogrodach przydomowych. Można ją zastosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Dzięki odpowiednio dobranej roślinności, np. ze strony https://dream-garden.pl można stworzyć oryginalną, roślinną dekorację, która wyróżni nasz dom, hotel czy restaurację od innych, tego typu miejsc w okolicy.

Jeszcze kilka lat temu ogrody wertykalne były wizją przyszłości. Dziś są one z powodzeniem realizowane w wielu miejscach na całym świecie, głównie dzięki rozwojowi technologii ogrodnictwa. Są niezwykłe, piękne i wykorzystują każde dostępne nam miejsce, aby stworzyć zieloną przestrzeń.

Pojęcie pionowego ogrodu odnosi się do ścian pokrytych w całości różnymi rodzaju roślinami. Taką ścianę można zamontować w dowolnym miejscu. Jest lekka, ponieważ cały ciężar roślin i metalowej ramy to z reguły około 30 kg/m2.

Jak zbudować ogród pionowy?

Pomysł żywych, zielonych ścian wziął się z tego, że nie wszystkie rośliny muszą rosnąć bezpośrednio przy powierzchni ziemi. Jest wiele gatunków, które żyją jako epifity w koronach drzew, a nawet w niedostępnych rejonach skalnych. Zielone ściany w ogrodach pionowych tworzone są z wykorzystaniem roślin, które mają dostarczane niezbędne do życia wodę i minerały za pomocą systemu nawadniającego. Ich korzenie są umiejscowione w specjalnych modułach, umocowanych pod ścianą przy użyciu specjalnych uchwytów.

Gdzie zbudować ogród pionowy?

Zawsze wtedy, gdy nie mamy własnego ogrodu i miejsca na jego zorganizowanie, na tarasie, czy w bardzo małym ogródku przydomowym, można z powodzeniem wykorzystać koncepcję ogrodu pionowego. Żywe, zielone ściany zwiększają wydajność małych ogrodów, gdzie nie można w tradycyjny sposób posadzić zbyt wielu roślin. W miastach, gdzie naturalnie mieszkańcy mają mniej wolnej przestrzeni niż na wsi, trzeba zmierzyć się z problemem braku dostępu do roślin zielonych. Dzięki ogrodom wertykalnym można to zmienić. Taki ogród można wygospodarować choćby na małym balkonie albo we własnym salonie, jeśli nie mamy żadnej możliwości wyjścia z roślinami na świeże powietrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ