Kolka u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, profilaktyka

0
2126
SAMSUNG CSC

Sprawdź co ją wywołuje oraz jak skutecznie zapobiegać nawrotom tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Zakuło Ci w boku? Spokojnie, prawdopodobnie to kolka. Dolegliwość choć nieprzyjemna to rzadko ma związek z poważnymi chorobami.
Poznaj najczęstsze przyczyny występowania kolki u dzieci i dorosłych oraz proste sposoby, które złagodzą dokuczliwe objawy.

Jak wygląda kolka u dzieci i dorosłych?

Kolka u małych dzieci występuje zazwyczaj pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem życia. Pojawia się zarówno u niemowlaków karmionych naturalnie jak i mlekiem modyfikowanym. Kolka objawia się zawsze w ten sam sposób. Jeżeli bezpośrednio po nakarmieniu, spokojny dotąd maluch zaczyna głośno płakać, jest rozdrażniony wtedy możesz być pewna, że to właśnie kolka. Płacz na tym etapie rozwoju stanie się normalnością dlatego też oboje musicie uzbroić się w cierpliwość aby jakoś przetrwać te trudne chwile.
Kolce towarzyszy zazwyczaj uczucie kłucia, które spowodowane jest skurczem ścian np. jelit, moczowodów lub dróg żółciowych. Dotyczy to tak samo dzieci jak i osób dorosłych.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Pamiętaj, że niepokój i ciągły płacz malucha wcale nie musi sygnalizować kolki. Być może cierpi on z zupełnie innego powodu lub czasami nawet i bez powodu. Jako mama musisz zachować czujność i nauczyć się umiejętnie rozpoznawać kolkę.

Do typowych objawów świadczących o kolce u niemowlaków zalicza się:

– płacz – każdy maluch właśnie w ten sposób informuje dorosłych o swoich potrzebach np. kiedy jest głody, ma brudną pieluchę lub w momencie pojawienia się kolki. Płacz pociechy, która zmaga się z tą nieprzyjemną dolegliwością jest bardzo głośny, pojawia się on codziennie o stałych porach (z reguły zaraz po karmieniu), może trwać nawet do kilku godzin. Dziecko uspokoi się dopiero kiedy kolka ustąpi – ma to miejsca zazwyczaj bezpośrednio po wydaleniu gazów lub wypróżnieniu się malucha.

mowa ciała – jeżeli Twój maluch od samych narodzin jest marudą i płacze prawie zawsze, wtedy aby rozpoznać kolkę należ zaobserwować jego ruchu. W trakcie kolki dzieci zazwyczaj kurczą nóżki, zaciskają rączki a także mają twardy,napięty brzuszek.

Cztery oblicza kolki

Kolka u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy, profilaktykaW zależności od miejsca występowania wyróżniamy:

– wątrobową – jest wynikiem spożywania dużej ilości ciężkostrawnych dań, w tym przypadku kolka pojawia się w górnej części jamy brzusznej lub z prawej strony pod żebrami,

– wysiłkową – występuje najczęściej w trakcie biegu lub szybkiego chodu, uczucie kłucia odczuwalne jest z lewej strony pod ostatnim żebrem,

jelitową – ten typ kolki może pojawić się w dowolnym miejscu jamy brzusznej, pojawia się na skutek nieumiejętnego spożywania posiłków. Co to znaczy? Nigdy nie jedz w biegu i dokładnie rozdrabniaj pokarm – zazwyczaj kiedy się śpieszysz zamiast coś pogryźć wolisz połknąć co niestety negatywnie wpływa na procesy trawienne.

– nerkową – kłucie odczuwalne jest w okolicach lędźwi,

Skąd ta kolka?

W przypadku dzieci jej przyczyny nadal pozostają nieznane. Przeprowadzono wiele licznych badań i testów jednak nie dały one jednoznacznej odpowiedzi na to co może wywoływać kolkę u niemowlaków. Sprawa jest o wiele prostsza w przypadku dorosłych. Kolka zazwyczaj pojawia się w trakcie biegania, może też świadczyć o obecności kamieni na nerkach lub po postu jest sygnałem abyśmy zmienili nasz dotychczasowy sposób odżywiania się. W przypadku kolki jelitowej należy szczególną uwagę zwrócić na to co jemy i jak jemy.

Czy kolka jest niebezpieczna?

W przypadku dzieci kolka nie stwarza żadnego zagrożenia dla ich zdrowia. Jest to przejściowa dolegliwość, z którą trzeba sobie jakoś poradzić. Pamiętaj, że po kilku tygodniach wszystko wróci do normy i maluch znowu będzie spokojny.
Jeżeli chodzi o dorosłych kolka często sygnalizuje kamicę nerkową – ta nieleczona może bardzo źle odbić się na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu wywołując szereg różnych czasami groźnych powikłań. Podobnie jest w przypadku kolki jelitowej – to złe nawyki żywieniowe mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.
Jak widać kolka może i jest nieprzyjemną dolegliwością to jednak niegroźną!

Jak skutecznie uchronić się przed kolką?

W przypadku kolki niemowlęcej jest to zupełnie niemożliwe, kolka pojawia się u każdego malucha mniej więcej na tym samym etapie jego rozwoju. Nie ma złotego środka jak uchronić przed nią pociechę, jedyne co możesz zrobić to postarać się złagodzić jego cierpienia – ponoś je na rękach, przytul, pomasuj brzuszek. Karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym – spróbuj wymienić je na inne, być może ono jest przyczyną pojawiania się uciążliwej kolki. Karmisz piersią? Zwróć uwagę na to jakie produkty spożywasz na co dzień.
U osób dorosłych sprawa wygląda o wiele prościej. Jeżeli cierpisz z powodu kolki wysiłkowej pamiętaj, że pojawia się ona zazwyczaj u osób, które nie ćwiczą regularnie dlatego też zadbaj o to aby Twoje treningi były systematyczne. Natomiast na kolkę jelitową i wątrobową najlepsza jest oczywiście zmiana diety!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ