Jaką latarkę turystyczną wybrać? Krótki poradnik

0
1464
Jaką latarkę turystyczną wybrać? Krótki poradnik

Niezależnie od tego, czy wybierasz się pod namiot, w trudną górską przeprawę, czy też planujesz wieczorne treningi w plenerze podczas pobytu w schronisku – latarka to niezwykle ważny element wyposażenia każdego turysty. To nie tylko niezwykłe ułatwienie, które pomoże Ci znaleźć dodatkową parę skarpet w ciemnym namiocie, ale przede wszystkim niezbędne narzędzie, które zadecydować może o powodzeniu trudnych przedsięwzięć w sytuacji awaryjnej.

Na rynku znaleźć można wiele modeli latarek turystycznych, które różnią się wymiarami, parametrami, a także ceną. Dzisiaj przedstawiamy informacje, które ułatwią wybór latarki dostosowanych do Twoich potrzeb.

Latarka klasyczna czy ledowa?

Latarki z żarówkami klasycznymi lub halogenowymi produkują znacznie mniej światła, pochłaniając przy tym więcej energii w porównaniu do latarek LED. Z tego względu, w ostatnich latach rynek podbity został przez te ostatnie. Produkują one jasne światło przy minimalnym zużyciu źródła zasilania, co czyni je zdecydowanie lepszym wyborem. Szczególnie jeśli wykorzystywane mają być podczas wypraw i turystycznych wyjazdów. Rozwijająca się technologia pozwala na tworzenie coraz jaśniej świecących latarek LED, w coraz bardziej kompaktowych rozmiarach.

Na jaki rodzaj zasilania latarki się zdecydować?

Latarka może być zasilana bateriami lub akumulatorem. Oczywiście sprzęt zasilany tanimi bateriami AAA nie będzie tak wydajny – praca w intensywnych trybach, która pochłania dużo energii, będzie mogła skutkować szybkim ich wyczerpaniem. Warto w związku z tym decydować się na zasilanie akumulatorami, które wytrzymają o wiele dłużej. 

W przypadku decyzji o wyborze modelu z akumulatorem weź pod uwagę, że podczas wyprawy, w dziczy, dostęp do prądu ograniczony jest jedynie do powerbanków i ewentualnie napotkanych schronisk. Warto więc zdecydować się na latarkę z wymiennym akumulatorem, który ładuje się poza urządzeniem oraz zaopatrzyć się w dwa zasilacze.

Czołówka czy latarka do ręki?

Wybierając latarkę turystyczną mamy do wyboru dwa podstawowe typy: klasyczna latarka do ręki lub tzw. czołówka.

Czołówka idealnie sprawdzi się podczas wszystkich turystycznych aktywności sportowych. Dobrze umocowana na głowie czy kasku, oświetla szeroko przestrzeń znajdującą się dookoła, pozostawiając użytkownikowi wolne ręce. Ze względu na taką wygodę wiele osób decyduje się na jej zakup. Wśród latarek czołowych wyróżnić można kilka modeli przeznaczonych do konkretnych sytuacji. Istnieją klasyczne turystyczne latarki czołowe przeznaczone do biegania czy jazdy rowerowej, lub specjalne modele przystosowane do górskiej wspinaczki.

Latarki klasyczne wciąż posiadają jednak szereg cech, które ułatwiają czynności podczas wyprawy turystycznej. Sprawdzą się lepiej niż czołówki w sytuacjach, gdy chcemy dokładnie oświetlić konkretne miejsce – na przykład na terenie obozowiska, lub jeśli konieczne będzie przekazywanie jej sobie z rąk do rąk. 

Latarka na sytuacje awaryjne

Kolejnym rodzajem latarki turystycznej, którą zawsze warto mieć przy sobie, jest mała latarka awaryjna. Na rynku często dostępne są miniaturowe wersje, na przykład w postaci breloków do kluczy. Pomimo, że nie mają one największej mocy, stanowią poręczny element wyposażenia, które może okazać się kluczowe w zaskakującej nas sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ