Jak wyczyścić skórzaną sofę domowymi sposobami?

0
53837
Źródło: Flickr

W wielu domach jednym z najważniejszych mebli w salonie pozostaje sofa, najczęściej skórzana, na której chętnie spędzamy zimowe wieczory, zdarza się, że śpimy czy też przyjmujemy na niej gości. Nie bez powodu materiał jakim jest skóra często ulega zabrudzeniom, co więcej pielęgnacja skórzanego mebla nie należy do najłatwiejszych. Posiadacze skórzanego wypoczynku już w momencie dokonywania jego zakupu, powinni pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji tego eleganckiego, lecz bardzo wymagającego w utrzymaniu, mebla. Niezwykle skuteczne i niedrogie są domowe metody, dzięki którym nasze skórzane siedziska i sofy zachowają elegancji wygląd i będą nam służyły na długie lata. Warto też poznać sprawdzone metody jak posprzątać dom, dzięki którym wyczyścimy nie tylko skórzane meble.

Jak czyścić skórzaną sofę? Poznaj proste domowe sposoby!

Doskonale sprawdzi się oliwa z oliwek oraz ocet. Te domowe produkty sprawią, że skórzana sofa odzyska swój dawny wygląd. Na samym początku mieszamy ½ szklanki oliwy z oliwek wraz z ¾ szklanki octu. Taki roztwór należy wlać do butelki, najlepiej ze spryskiwaczem, po czym przystępujemy do dzieła! Dodatkowo, aby zamaskować nieprzyjemny, ostry zapach octu, do roztworu można dodać kilka kropli olejku eterycznego. Przydadzą się również małe szmatki. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wstrząsnąć płynem i spryskać nim kawałek kanapy, tak aby sprawdzić, jak środek zachowuje się w kontakcie ze skórzanym meblem. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, można wziąć się do czyszczenia całej kanapy! Ocet znany jest z właściwości oczyszczających, a oliwa dodatkowo natłuści skórzany mebel i sprawi, że jego powierzchnia na nowo odzyska swój dawny blask. Ważna rada: w przypadku zalania sofy cieczą, nie szoruj jej, ale delikatnie przyłóż ściereczkę do plamy!

Skórzaną sofę można równie dobrze wyczyścić zwykłą wodą z płatkami mydlanymi. Na samym początku należy umyć sofę przy użyciu ściereczki wodą z mydłem. Zaraz potem dokładnie zmywamy mydło i porządnie wycieramy sofę. Następnie wcieramy w skórę oliwkę dziecięcą, ewentualnie olej lniany, ale to wszystko w rozsądnych ilościach! Skóra sofy dość łatwo wysycha, więc po każdym czyszczeniu należy ją dość solidnie natłuścić. Do czyszczenia skórzanej sofy można również użyć nawilżających chusteczek dla dzieci, być może nie usuną one mocniejszych zabrudzeń, ale pomogą usunąć te mniej oporne oraz dodatkowo nawilżą materiał.

Źródło: Flickr

A co jeśli zabrudzenia są nietypowe i nie wiemy czym tak naprawdę je wyczyścić? Plamy z długopisu czy lakieru do paznokci usunie zmywacz do paznokci, flamastry wyczyści alkohol metylowy, a z rozlanym piwem skutecznie rozprawi się ocet. Z kolei terpentyna skutecznie usunie z sofy trudno zmywalną żywice. Co więcej, aby skórzana sofa zachowała swój nieskazitelny wygląd zaleca się jej dokładne odkurzanie, co najmniej raz na tydzień! Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, jak konserwować skórzaną sofę.

Jak konserwować skórzaną sofę?

Po pierwsze warto przyjrzeć się położeniu sofy w naszym salonie czy pokoju gościnnym. Skórzana sofa nie powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych oraz powinna być umieszczona jak najdalej od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki. Zarówno zbyt wysoka temperatura jak i promienie słoneczne mogą doprowadzić do pękania skóry oraz jej blaknięcia.

Źródło: pixabay.com

Warto co najmniej dwa razy w roku wetrzeć w skórę mebla trochę wosku pszczelego, po czym odczekać parę godzin aż do całkowitego jego wchłonięcia. Pozostałości wosku usuwamy delikatnie ściereczką. Metoda ta pozwoli nawilżyć skórę mebla i zachować jego blask na dłużej. Również kurze białko, które doskonale pielęgnuje skórę, odświeży wygląd mebla oraz zlikwiduje małe zadraśnięcia na materiale. Na początku ubijamy białko na sztywną pianę, po czym delikatnie, okrężnymi ruchami wcieramy je w mebel szmatką. Dodatkowo wcieramy w skórę trochę wosku albo pasty i po paru godzinach przystępujemy do polerowania mebla. Dbajmy o meble ze skóry jak o własną skórę a wiedza na temat jak posprzątać dom pomoże nam w szczególności!

[Głosów:344    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ