Jak montować łożyska?

0
1614
Jak montować łożyska?

Każdy powinien wiedzieć przed wszystkim, że łożysko toczne jest wyrobem precyzyjnym. Dlatego wymaga ostrożnego oraz dokładnego montażu. Jeśli nie zrobisz to szybko i niedokładnie, wówczas możesz być pewien uszkodzenia lub niesprawności. To będzie przekładać się na żywotność Twojego urządzenia.

Jednak jeszcze przed tym, jak już przystąpisz do montażu powinieneś uprzednio zapoznać się z konstrukcją węzła łożyskowego. Później warto również ustalić rodzaj wraz z kolejnością wykonywanych czynności montażowych. Koniecznie musisz pamiętać o tym, aby określić następujące kategorie: temperaturę nagrzewania, siłę naciągania oraz ilość smaru. W celu ułatwienia całego procesu montażowego należy zapoznać się z informacjami właściwego dobierania oraz montowania łożyska.

Musisz koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiednich pasowań jednocześnie dla pierścienia zewnętrznego oraz wewnętrznego. Nie zapomnij również sprawdzić wymiarów wału, korpusu oraz okrągłości miejsc osadzenia. W tym celu wystarczy wykonać pomiary w dwóch przekrojach. Wykorzystasz do tego mikrometru. Jeśli osadzenie jest na powierzchni stożkowej, wówczas musisz uważać na zbieżność wału, która musi odpowiadać zbieżności otworu wewnętrznego pierścienia łożyska.

Te łożyska, które są zakonserwowane fabrycznie olejem, nie musza się obawiać korozji. W przypadku stosowania oleju obiegowego masz gwarancję warunków do odpowiedniego smarowania zanim olej zdąży dopłynąć podczas rozruchu. Łożyska toczne powinny być chronione przed wpływem brudu lub wilgoci. Wynika to z bardzo złożonej budowy. W sytuacji, kiedy do wewnątrz przedostanie się zabrudzenie, wówczas pojawia się ryzyko szybkiego zużycia. Dlatego musisz mieć na uwadze również czystość wału wraz z korpusem. Pamiętaj, aby pozbyć się wszelkich resztek pokryć antykorozyjnych lub lakierniczych. Usuń wszelkie ostre krawędzie!

Używanie odpowiednich narzędzi pozwala na przeprowadzenie montażu w jak najbardziej bezpieczny sposób. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję zabezpieczenia łożyska. Nie musisz się przejmować jakimikolwiek uszkodzeniami. Korzystając z odpowiednich narzędzi, przyśpieszasz sam proces montażu. Komponenty, które znajdziesz w narzędziach powinny być wykonane z miękkich materiałów. Jeśli montaż odbywa się na czopach wałów stożkowych, wówczas należy pamiętać o zastosowaniu klucza hakowego.

Akcesoria CNC

Wysokiej jakości łożyska i oprawy łożyska kupisz w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/250-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/oprawy-lozysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ